Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela se bodo danes osredotočili na agencijsko delo, ki ga urejata predlog zakona o delovnih razmerjih (ZDR) in predlog novele zakona o urejanju trga dela. Vlada na tem področju predlaga omejitve, ki jih sindikati pozdravljajo, delodajalci pa ne, saj v agencijskem delu vidijo pomemben element prožnosti.
Sodi v kvoto zaposlovanja za določen čas
Ministrstvo za delo je v predlagani reformi ureditev agencijskega dela povezalo z ureditvijo sklepanja pogodb o zaposlitvi za določen čas.
Po trenutnem predlogu bi lahko delodajalci za določen čas zaposlili največ 15 odstotkov vseh zaposlenih, v to kvoto pa sodi tudi agencijsko delo. Ministrstvo je sicer že pojasnilo, da zaradi zavračanja kvot s strani delodajalcev za omejevanje zaposlovanja za določen čas išče alternativno rešitev.
Za delodajalce element priložnosti
Sindikati sicer omejitve agencijskega dela pozdravljajo, saj imajo z njim negativne izkušnje, delodajalce pa jezijo, ker zanje agencijsko delo predstavlja pomemben element prožnosti. Kot poudarjajo, agencije za posredovanje del podjetju delavca posredujejo v enem ali največ dveh dneh, zavod za zaposlovanje pa ni niti približno tako odziven, saj za to potrebuje dva meseca.
Oboji proti zlorabi
Se pa obe strani strinjata, da se prek agencijskega dela ne smejo podpirati socialni damping, kršitev delavskih pravic in izkoriščanja delavcev ter da je treba takšne zlorabe preprečiti.