Slovenija
16 ogledov

OECD: radikalnejše reforme in šolnine

Nepriljubljene reforme ministrstva za delo Ivana Svetlika so še vedno premalo ra Žurnal24 main
Potrebna je radikalnejša pokojninska reforma, še radikalnejši posegi za večjo fleksibilnost trga dela in racionalizacija šolstva, ugotavlja OECD. Mencinger se s priporočili ne strinja.
Takoj ko bo uveljavljena ta reforma, se bomo lotili tudi druge faze s ciljem, da se pokojninski sistem celovito prenovi in bo pripravljen za obdobje po 2025.
Minister za delo Ivan Svetlik v odzivu na poročilo

Organizacija OECD to ugotavlja v prvem poročilu, odkar je Slovenija lani postala članica. "Slovenija je edina članica, ki za šolanje na nižjih stopnjah potroši več kot za visoko šolstvo," ugotavlja organizacija. Predlagajo znižanje števila šol in zvišanje števila učencev na posameznega zaposlenega v šolstvu, torej manjše novo zaposlovanje in morebitno odpuščanje.

Glede visokega šolstva opozarjajo, da povprečen študent za dokončanje študija potrebuje kar sedem let, kar je med najdaljšimi dobami v OECD. Tudi zato organizacija predlaga uvedbo šolnin, ki bi tudi pripomogle k večji usklajenosti med akademskimi institucijami in gospodarstvom. Študenti bi se namreč odločali za izobrazbo, s katero bodo po končanem šolanju lahko odplačali šolanje.

Dokler pravnega reda ne bo, tudi strukturnih reform ne bo.
Ladislav Rožič, Zveza svobodnih sindikatov, ki se s poročilom sicer ne strinja.

Pokojninska reforma premalo radikalna
Glede pokojninske reforme v poročilu ugotavljajo, da ta ni vzdržna do leta 2060, tako da bi morala biti še temeljitejša.

Predlagajo, da bi k delu v starosti med drugim spodbudili z znižanjem socialnih prispevkov, ki se jim trgajo od plače. Pokojnine naj bi bile namesto na plače v večji meri vezane na inflacijo, predlagajo pa tudi, da bi se za izračun pokojnine upoštevalo 27 zaporednih let, v katerih je upokojenec plačeval prispevke.

Minister za razvoj Mitja Gaspari je izrazil upanje, da bo slovenski prostor sposoben povzeti kritiko, ki izhaja iz poročila OECD, in jo uporabiti za nadaljnje delovanje in ukrepanje. "Odgovornost pa ostaja na nas, vladi in drugih organih, da sprejemajo ukrepe, ki bodo omogočili hiter razvoj Slovenije v prihodnje," pravi.

Premalo fleksibilnosti na trgu dela
OECD še opozarja, da zaščita delavcev kljub sprejetju malega dela ostaja previsoka. Olajšati bi bilo treba odpuščanje in znižati odpravnine. Povprečna plača bi morala biti precej nižja v primerjavi s povprečno in vezana zgolj na inflacijo, med drugim predlagajo v poročilu.

Poleg tega poročilo predlaga, da se usklajevanje plač v javnem sektorju povsem ustavi.

Mencinger nasprotuje pripombam
Jože Mencinger iz Ekonomskega inštituta je podal številne pripombe na priporočila OECD. Opozoril je, da gre pri strukturnih reformah dejansko za zmanjšanje socialnih transferjev, in dodal, da so kakršnekoli napovedi za leto 2060, ki se pojavljajo pri pokojninski reformi, nesmiselne. Inflacijo, ki se je bojijo v OECD, pa vidi kot eno od mogočih rešitev velike zadolženosti, saj so druga možnost verjetno bankroti in prisilne poravnave.

Še dodatni ukrepi?

Minister za finance Franc Križanič pa je kot problematičen izpostavil problem padca javnofinančnih prilivov. Če se prihodki ne bodo povečali, bodo ob sedanjih kratkoročnih ukrepih za zagotovitev javnofinančne stabilnosti potrebovali dodatne stabilne dolgoročne ukrepe, kar bo jasno marca ali aprila.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.