Razloga za odvzem koncesije za opravljanje lekarniške dejavnosti Lekarni Bitenc ni bilo, so se strinjali sogovorniki na tiskovni konferenci Lekarniške zbornice Slovenije (LZS). Odvzem so označili kot nedopusten in škodljiv ter kot grob poseg v delovanje celotne lekarniške in zdravstvene dejavnosti.
“V zakonu točno piše, v katerih primerih se lahko odpove koncesija; v primeru Bitenčevih ni izpolnjen nobeden od teh,” je povedala Martina Klanjšček, predsednica sekcije zasebih lekarn pri LZS. Dodala je, da je odpoved koncesijske pogodbe Bitenčevim alarm vsem zasebnim lekarnam.
Kot smo že poročali, je Mestna občina Ljubljana najprej prekinila pogodbo o koncesiji za opravljanje lekarniške dejavnosti Silvi Rošer Bitenc, nato pa ji odvzela tudi koncesijo. Njihova odločitev je dokončna od 14. decembra.
V boj za odškodnino?
Koncesija. Odvetnik Lekarne Bitenc je opozoril, da gre pri odvzemu za monopolno dejanje. MOL namreč za odprtje svoje, torej Lekarne Ljubljana, ni treba razpisati koncesije za opravljanje lekarniške dejavnosti na nekem območju, ampak potrebuje samo program dela.
Odvetnik Lekarne Bitenc Anton Pregelj meni, da je mestna občina zlorabila institut koncesijske pogodbe. Pritožba glede odpovedi pogodbe je že na višjem sodišču, vložili pa so tudi vlogo za začasno odredbo. Če jim bo sodišče ugodilo, bi lahko poslovali do dokončne odločitve. Ker še upajo, da se bo to zgodilo, za zdaj ne bodo vlagali zahtevka za odškodnino. Če ga bodo, pa bo ocenjen na milijone evrov, pravi Pregelj.
Tik pred zdajci pa je svojo udeležbo na tiskovni konferenci preklical generalni direktor direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje Janez Remškar, pa tudi izjav po telefonu, čeprav jih je ob odpovedi udeležbe menda napovedal, ni želel dajati. Na ministrstvu so povedali le, da so koncesije za lekarniško dejavnost v pristojnosti občin.