Slovenija
279 ogledov

"Odpoved je vsaj nekulturna, če ne že povsem neprofesionalna"

Vasko Simoniti Saša Despot
Odločitev o odpovedi razstave del slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu v Bruslju še vedno buri duhove.

Enota dramskih pisateljic in pisateljev pri Združenju dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) se je odzvala na odpoved razstave del slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu v Bruslju. V odzivu je navedeno, da je takšna odpoved "vsaj nekulturna, če ne že povsem neprofesionalna". V odzivu so zapisali, da bi pred letom in pol odpoved razstave označili za (nezaslišano) tragedijo, danes pa se po njihovih besedah "(nezaslišane) tragedije vrstijo ne samo dan za dnem, ampak iz minute v minuto, tako da jim kot pišoči umetniki ne zmorejo več dajati oznak, saj jih je zmanjkalo".

Spomnili so, da so priprave za razstavo v polnem teku, umetniki, kustosi in številni drugi so v to vložili nepregledno število ur. V enoti so se ob vsem skupaj vprašali, kako lahko minister za kulturo Vasko Simoniti na tej točki kar odpove nekaj tako pomembnega za našo državo.

"Smo majhna država, trg, ki ga tako imenovana sredinska provenienca rada valja po ustih in v takih ali drugačnih občilih, je majhen, vsaka priložnost za predstavitev del naših izjemnih umetnikov v tujini je velikega pomena tako za državo kot umetnike same. Razstava del iz držav, ki predsedujejo EU, je tradicionalna, odpoved je vsaj nekulturna, če ne že povsem neprofesionalna," piše v odzivu.

Vasko Simoniti predsedovanje Slovenija Simonitijevo ministrstvo prekinilo tradicijo v evropskem parlamentu

"Gremo s slabega na slabše in še na slabše"

Odzvali so se tudi na ukinjanje financiranja medijem, pri čemer je po njihovih besedah "narobe prav vse", ter izpostavili posledice, ki jih ima to za kakovost samih medijev. Zadevo so ponazorili na primeru vse slabšega medijskega predstavljanja umetnosti in vse večje zapostavljenosti tako dela kritikov kot tudi izrazitega padca kakovosti kritik.

"Kako bomo torej svoje zanamce naučili dobrega kritiškega odziva in novinarstva? Domnevamo, da ministrstvo za kulturo in vlada o tem razmišljata. Kaj hočeta naučiti prihodnje generacije? Da kvaliteta ni pomembna? Da so reklame v medijih bolj pomembne kot kvalitetni prispevki? Gremo torej s slabega na slabše in še na slabše in še na slabše," so zapisali.

Dodali so, da so v enoti v prvi bojni vrsti za uravnoteženost in podali primer: "Če npr. gledališka kritičarka oziroma kritik porabi čas za ogled predstave in seveda nujno branje besedila, na podlagi katerega je predstava nastala, in potem za pisanje kritike, mora za to prejeti temu primerno plačilo. Tako je stvar uravnotežena. (Tukaj seveda posebej ne navajamo časa in sredstev, ki ga je in ga mora kritičarka ali kritik nenehno vlagati v izobrazbo, v spremljanje teorije in novosti v domačem in tujem prostoru in seveda ostalih umetniških zvrsti, ker se nam to zdi samoumevno.) Uravnoteženost je v medijih in povsod drugje nujna, topogledno ima vlada prav."

Minister: "Odločitev je bila moja"

Vasko Simoniti | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Minister za kulturo Vasko Simoniti je razstavo slovenskih umetniških del v Evropskem parlamentu med slovenskim predsedovanjem Svetu EU odpovedal, ker ni bil pravočasno seznanjen s pogoji za njeno postavitev. "Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," je povedal v pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju. Kot razlog za odpoved je Simoniti navedel to, da ni bil seznanjen s tem, kakšni so pogoji za postavitev take razstave v Evropskem parlamentu.

Na neki točki pa se je po ministrovih besedah začelo govoriti, da ima Evropski parlament svojo zbirko slik, ki jih želi tudi predstaviti na tej razstavi, čemur je odločno nasprotoval, ker meni, da to ni potrebno, ker je Slovenija samostojna in suverena država, ki bo sama odločala o tem, kaj bo razstavljala. Njegove službe ga po njegovih navedbah niso pravočasno seznanile o tem, kaj to pomeni. Odločitve ne bo preklical, razen če bo razstava celostna in takšna, kot oni želijo, torej ločena od zbirke Evropskega parlamenta.

Na vprašanje, kako ni vedel za koncept teh razstav, ki se pripravljajo od leta 2011, je minister odgovoril: "Ker sem neveden. Torej, ker me ne zanima." Na vprašanje, zakaj ga je zmotilo, da bi bilo razstavljeno oboje, je odgovoril: "Ker bomo mi odločali, kaj bo tukaj." "Noben uradnik ne bo postavljal pogojev. Torej, lahko jih postavlja, jaz jih pa lahko ne sprejmem," je dejal.

Minister je še povedal, da obžaluje ta zaplet, ki da ni tak, kot se skuša morda prikazati. Dodal je tudi, da "so to vedno malo politični projekti". Glede stroškov v povezavi s to razstavo pa je minister dejal, da tega ne zna povedati na pamet in da bodo plačali, kar bo treba.

So ministrstvo zbodli sodelujoči avtorji?

Razstava je po neuradnih informacijah, o katerih je pred dnevi poročalo Delo, padla v vodo zaradi nestrinjanja ministra Simonitija z izborom avtorjev, katerih dela bi bila v izboru. Ministrstvo naj bi zbodla dela šesterice slovenskih avtorjev, ki so že zastopani v stalni zbirki Evropskega parlamenta in so jih v Bruslju prav tako želeli razstaviti. Gre za dela Andreja in Gašperja Jemca, Lojzeta Logarja, Draga Tršarja, Arjana Pregla in Jasmine Cibic.

Na ministrstvu so v sporočilu za javnost danes še zapisali, da si bodo v prihodnjih dneh in tednih prizadevali, da bi namesto parlamentarnega hodnika v Bruslju našli primerno galerijo, kjer bi na ogled ponudili razstavo, ter da si hkrati želijo, da bi bila ta razstava v času predsedovanja postavljena tudi v Ljubljani in Slovenj Gradcu.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 3
  • ode 07:03 21.maj 2021.

    https://nova24tv.si/slovenija/ljudje/presodite-sami-so-ta-umetniska-dela-vredna-razstave-ali-pa-je-kljucno-da-jih-slika-sin-ustanovitelja-foruma-21/

  • Kirka 17:46 20.maj 2021.

    "Odločitev o tem, da se razstava odpove, je bila moja," Pa kdo je ta tip, da lahko sam odloča o stvareh, na katere se verjetno niti ne spozna! Njegov oče skladatelj, dirigent in partizan se verjetno obrača v grobu, ko ...prikaži več vidi, kakšen zmazek je spravil na svet!