Pritožba centra odličnosti (CO) BioMedPharm s koordinatorko projekta Univerzo v Ljubljani (UL) je le ena od 34 pritožb na rezultate javnega razpisa ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT).
"MVZT javno izpostavlja, da pritožbe v nobenem primeru ne bodo posegle v rezultat razpisa; kdor je center dobil, ga bo tudi obdržal. Menimo, da je tako stališče nevarno," pravi Radovan Komel, koordinator CO BioMedPharm. Odgovor na pritožbo, ki jo je UL vložila 29. septembra, še vedno čaka, čeprav naj bi ministrstvo nanjo odgovorilo v roku 15 dni.
Pritožbe rešujejo
Kot so sporočili z visokošolskega ministrstva, pritožbe rešujejo in odgovore tudi sproti pošiljajo.
Banalnost. Še en center odličnosti, ki je izpadel iz tekme za skupno približno 80 milijonov sredstev, je bil izločen, ker je za stroške razvoja in upravljanja centra namenil 137 evrov več, kot bi po razpisu smeli znašati (15 odstotkov celotne vrednosti projekta).
Med glavne argumente za svojo pritožbo Komel prišteva nižjo mednarodno citiranost vodij dveh konkurenčnih CO, prejemnikov sredstev s področja zdravja in znanosti o življenju. Gre za CO za integrirane pristope v kemiji in biologiji proteinov (CO CIPKeBiP) ter CO za raziskave v biotehnologiji, farmaciji in fiziki snovi (CO EN-FIST). Komel meni, da so bili predlogi pregledani površno, saj BioMedPharm na primer pokriva kar 12 odstotkov evropskih patentov na svojem področju, zato predlaga neodvisno primerjalno recenzijo s predstavniki posameznih CO, ministrstva ter tujimi recenzenti.
Turk: to niso volitve
Dušan Turk z Inštituta Jožef Stefan, vodja konkurenčnega CO CIPKeBiP, je o neuspehu BioMedPharma na razpisu povedal, da so "kot kaže ponudili premalo kompetitiven program in zbrali premalo kvalitetno ekipo". Ob tem je pojasnil še: "V civiliziranem svetu se neodvisne recenzente za ocenjevanje vlog izbere ravno zato, da konkurenti sami ne ocenjujejo drug drugega. Ocenjevanje vlog namreč niso volitve."
Pravi, da lahko primerja le Komela in sebe, ki pa je po njegovem pri desetletje daljši znanstveni karieri "približno štirikrat manj citiran" oziroma citiran tolikokrat, kot on sam v zadnjih dobrih treh letih.
Pejovnik bo proučil
Pritožbe, ki jih je vložila ljubljanska univerza, je podpisala še nekdanja rektorica Andreja Kocijančič.
Novi rektor Stane Pejovnik pravi, da se z vsebino še seznanja, a da bo s komentarji počakal do rezultatov. "Tematika je taka, da me ne bodo mogli kar tako peljati žejnega čez vodo," je dodal Pejovnik, nekdanji direktor Kemijskega inštituta.