Slovenija
22 ogledov

Odkrili 125 tisoč goril

Še ne dolgo nazaj je pod okriljem nedotaknjenega tropskega gozda v Kongu povsem Žurnal24 main
Dobra novica s svetovnega primatološkega kongresa v Edinburgu: Svetovna populacija goril je bila podcenjena za 120.000 teh primatov.
Na severu tropske afriške države Kongo se nahaja veliko območje, ki mu domačini pravijo "Srce teme". To območje, v katero človeška noga le izjemoma vstopi, nudi zavetje okoli 125.000 zahodnim nižinskam gorilam (Gorilla gorilla gorilla, gre za posebno vrsto znotraj rodu goril) predstavnikom najmogočnejšega roda znotraj družine primatov, ki do sedaj niso bili všteti v aktualne ocene globalne populacije goril, se glasi eno od temeljnih sporoćil svetovnega primatološkega kongresa, ki se je pred kratkim končal v Ediburghu, poročajo svetovni mediji.

Za odkritje do sedaj anonimnih goril je zaslužna ekspedicija znanstvenikov, ki so prečesali manjši del Srca teme in tam prešteli gnezda iz vej in listja, ki jih izdelujejo gorile in jih uporabljajo za nočni počitek.

 

Znastveniki so do nedavnega ocenjevali, da svetovna populacija goril obsega manj kot 100.00 pripadnikov. Gorile so tako kot opice na sploh zelo ogrožene, saj se njihov življenjski prostor zaradi krčenja pragozda manjša, prav tako pa njihovo število zbija virus ebola. Nekoliko bolj se godi le prej omenjenim gorilam iz Konga, saj zaradi vojnih razmer v tej državi pragozd ostaja nedotaknjen.

 

Kljub temu so nekateri strokovnjaki posvarili pred prenagljenimi ocenami o 125.00 novo odkritih gorilah. Ameriški primatolog Craig Stanford z Univerze Južna Karolina opozarja: "Ocena temelji na tridnevni odpravi znanstvenikov, ki so prehodili le majhen del džungle Srca teme in tam preštevali gnezda goril. Res spodbuden rezultat, ki so ga dobili, so enostavno prenesli na celotno območje". Craig opominja, da je mogoče na tem območju prisotnih več goril kot drugje v Srcu teme, kar je seveda posledično popačilo končno oceno.

 

Ne glede na skepso nekaterih ostaja dejstvo, da v Kongu živi doslej neznana in dokaj obsežna populacija goril. Za njeno natančno določitev pa bodo potrebne nadaljne odprave.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.