Vlada je na včerajšjni dopisni seji na podlagi zakona o nalezljivih boleznih izdala odlok o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni covid-19 na območju celotne države. Novico o razglasitvi epidemije je predsednik vlade Janez Janša včeraj najprej sporočil na Twitterju.
"V Sloveniji se glede na uradne podatke o številu okuženih soočamo z drugim valom epidemije nalezljive bolezni covid-19," je vlada zapisala v obrazložitvi. "Priča smo njenemu hitremu in eksponentnemu širjenju med populacijo, ki močno presega normalno obolevnost oziroma incidenco. Aktualne epidemiološke razmere v zvezi s širjenjem okužbe z virusom Sars-Cov-2 zahtevajo takojšnjo razglasitev epidemije na celotnem območju Republike Slovenije, saj vse statistične regije dosegajo oziroma presegajo stopnjo incidence, ki zahteva razglasitev epidemije."
Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in velja 30 dni.
V Sloveniji je bila sicer epidemija covida-19 razglašena že spomladi, in sicer od 12. marca do konca maja, ko je Slovenija prva razglasila konec epidemije.
Ob razglasitvi epidemije je bilo v bolnišnicah 17 ljudi, dva sta se zdravila na oddelku za intenzivno terapijo. Pozneje se je število hospitaliziranih povečevalo in konec marca preseglo 100, največ ljudi na intenzivni negi pa smo v prvem valu beležili 10. aprila, ko jih je bilo 37. Na zadnji dan epidemije pa je bilo v bolnišnicah le še pet bolnikov s covidom-19, intenzivno zdravljenje je potrebovala ena oseba.
Dvomestne številke so se znova pojavile julija, bistveno pa je število hospitaliziranih znova poraslo sredi septembra. Več kot 100 hospitaliziranih smo zabeležili 3. oktobra.
Več bolnikov v bolnišnici na vrhu epidemije spomladi
Danes, ko je epidemija ponovno razglašena, se v bolnišnici zaradi covid-19 zdravi 265 bolnikov, med njimi 49 na oddelku za intenzivno nego.
V Sloveniji je trenutno (brez podatkov za ponedeljek) 6641 aktivnih primerov okužbe s Sars-Cov-2. 14-dnevna kumulativna incidenca znaša 317, kar pomeni 317 aktivnih okužb na sto tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh.
Uradni vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je včeraj povedal, da številke za ponedeljek ne bodo rekordne, bo pa rekorden ponedeljek.
Ukrepi takšni, kot so bili napovedani v četrtek
Razglasitev epidemije predvideva tudi sprejem nekaterih dodatnih ukrepov, kot je zapiranje trgovskih centrov in frizerskih salonov, prav tako rdeča faza načrta o ukrepanju ob epidemiji predvideva šolanje na daljavo za vse in prepoved vseh javnih prireditev in omejitev gibanja med 22.30 in 5. uro zjutraj.
A dokler vlada teh ukrepov ne sprejme, ostaja tako, kot je bilo potrjeno v četrtek. Šolanje na daljavo velja za učence od 6. razreda naprej, vključno s srednjimi šolami in fakultetami.
🗣Navkljub razglašeni epidemiji delo v vrtcih in šolah poteka kot objavljeno v četrtek 15. oktobra. ❗️https://t.co/l88ePhUcpS
— dr. Simona Kustec (@DrKustec) October 18, 2020
Razglasitev epidemije daje vladi pravno podlago za nekatere ukrepe, ki bodo sledili. "Aktiviral se bo državni načrt, na primer na področju civilne zaščite, da bodo imeli župani ob sebi neko strukturo pripravljeno za pomoč in ukrepanje, če se bodo razmere še slabšale. Slabšale se pa bodo. Jutrišnje številke ne bodo rekordne, bodo pa rekordne za ponedeljek. Iz teh razlogov, ko pregledujemo vse načrte, predvsem pa načrt zagotavljanja nujno potrebnih bolnišničnih postelj za covid-19, želimo z nekaterimi dodatnimi ukrepi upočasniti širitev tega virusa," je včeraj za RTV SLO pojasnil Kacin.
mene pa zanima, kako kaj Švedska in Kitajska? :) :) :) Smo se nehali primerjati z njimi?
Pandemija je razglasena. Sedaj pocakamo se na vakcino in obvezno cepljenje je tu. ... in zato je vlada ze 3.9. med kugo in hemoragicno mrzlico uvrstila tudi Covid, navkljub temu, da je smrtnost NEPRIMERLJIVA!
v naslovu manjka Takšne so številke lažne epidemije