"Ali si lahko privoščimo, da davčne reforme ne bo?"
"Na vrhu koalicije marca je bilo rečeno, da se s 1.1. 2024 davčno razbremeni plače, torej, da bi davkoplačevalcem ostalo več v denarnicah, kar je prav. Rečeno je bilo tudi, da se s 1.1. 2025 dodatno obdavči božičnica in regres ter se začne s progresivnim obdavčevanjem nepremičnin," opisuje Vrtovec.
Minister za finance je sredi marca koaliciji predstavil davčno reformo, ki je predvidela dodatno obdavčitev premoženja in ukinitev davčnih oprostitev za prevoz na delo, malico, regres in socialne transferje. Premier Golob je nato v nastopu v oddaji Preverjeno presenetil z izjavo, da morda davčne reforme sploh ne potrebujemo.
"Po vašem javnem nastopu se je zgodil preobrat, ko ste na eni od televizij dejali, da morda davčne reforme sploh ne potrebujemo, da smo slabo komunicirali in da bomo videli, kako bomo to izpeljali. Glede tega se postavlja več vprašanj," pravi Vrtovec in opozarja na visoke stroške, ki jih bosta zahtevali predvsem reforma plač v javnem sektorju in zdravstvena reforma. Vrtovca zanima, kako bo vlada zagotovila davčno predvidljivo okolje. "Ali si lahko privoščimo, da davčne reforme ne izpeljemo," sprašuje poslanec.
"Z davčno reformo ne bomo zagotavljali dodatnih virov"
"Na to je treba gledati v širšem kontekstu," odgovarja predsednik vlade Robert Golob. "Davčna reforma ni bila mišljena zato, da bi z njo polnili proračun. Nikoli ni bilo mišljeno, da bo vlada z davčno reformo zagotavljala dodatne vire za proračun," poudarja Golob.
"Danes javno povem, da davčna reforma ni v ospredju," pravi Golob. "Evropa se pripravlja na prihodnje fiskalno leto in na ponovno uveljavitev pakta stabilnosti. Po treh letih izjem, ko je bilo možno financirati državni proračun, skozi prekomerno zadolževanje, se te izjeme odpravljajo," razlaga Golob.
Poslanci bodo osnutek Pakta stabilnosti prejeli še na aprilski seji, napoveduje Golob. "Pakt stabilnosti bo na seji aprila pred vami, bo natančno opredelil vprašanje, na kakšen način bo Slovenija zagotovila vzdržnost javnih financ. V tem dokumentu ni omembe davčne reforme kot vira za zagotavljanje stabilnosti, ampak so navedeni vsi ostali ukrepi, kar pomeni, da bomo pri reformah morali upoštevati fiskalno vzdržnost, kar tudi načrtujemo," pravi Golob. Letni proračunski primanjkljaj naj bi bil v prihodnje tri odstotke, zunanji dolg naj bi se letno zmanjševal za eno odstotno točko.
Obdavčitve regresa, potnih stroškov ... ne bo
"Seveda bomo morali spreminjati zakonodajo in jo bomo, ko bo potrebno, zagotovo pa ne z obdavčitvijo regresa ali potnih stroškov in z uvajanjem novih nepremičninskih davkov. Stvar bo usklajena na drugem nivoju," obljublja Golob. Davčna reforma, kot je bila predstavljena in je zajemala nove obdavčitve, ni bila usklajena, poudarja Golob. "Davčne reforme, kot je bila predstavljena s strani političnih funkcionarjev, ne bo," poudarja Golob.
Glede več kot milijarde evrov sredstev, ki naj bi jo za povečanje plač zaposlenih v javni upravi ter reforme plačnega sistema, morali zagotoviti, pa Golob pravi: "Lahko je opletati z milijardami, vendar jih mi ne obljubljamo, saj vemo, da je ta denar treba zaslužiti. Ko boste prejeli fiskalni okvir, se boste o tem lahko prepričali," pravi Golob.
saj ni treba izvest nobene reforme, vse je dobro urejeno, pokojninska, davčna, samo začet je treba red delat. pregledat vse izdatke in vse goljfe ne samo skenslat amapk tudi kaznovat. povsod. pa bomo plavali v denarju. ampak dons se nikomur… ...prikaži večr nič ne da kdor je pri državni plači. dobi jop pa če celmesec niti ne prdne. in plače se dobijo , če v proračuni ni niti centa. država ni šla vbankrot, tako kot je skor šla tako opevana demokracija v ZDA. naj politiki dobijo minimlca, ko je minus v kasi.
A se je Golob spetdobro ukaknil?!
Tleke je muca v grmu ! Največ dobijno za potne stroške glih v JS+ Koritniki+ Oni sami ! Kedo si je pa še v skledo pljunil ?