Kartografski prikaz meje med Slovenijo in Hrvaško, ki ga je pripravila posebna delovna skupina, je danes potrdila vlada. Gradivo, ki je zaenkrat še zaupne narave, bodo previdoma prihodnji teden nato obravnavali še na državnozborskemu odboru za zunanjo politiko, po tej seji pa naj bi bili zemljevidi po napovedih javno objavljeni.
Za uveljavitev kartografskega prikaza bo po besedah generalne sekretarke vlade Lilijane Kozlovič treba predhodno spremeniti še zakon o evidentiranju nepremičnin oziroma ga uskladiti z arbitražno razsodbo. Omenjeni zemljevidi pa bodo "v trenutku, ko bo implementirana razsodba in bo vzpostavljena državna meja, v vseh evidencah" in tako tudi na voljo za uporabo kartografom in založniškim hišam, ki jih bodo lahko vključili v svoje nove zemljevide ...
Tudi osnutki ostalih predpisov, ki so potrebni za implementacijo arbitražnega sporazuma, - največ jih je s področja ministrstva za okolje in prostor, nekaj pa tudi s področja ministrstev za pravosodje, infrastrukturo in gospodarstvo, so po besedah vladne predstavnice že pripravljeni in jih sedaj še usklajujejo, na vladi pa naj bi bili sprejeti do konca tega meseca.
Če Hrvati ne sprejmejo arbitržne rešitve je za Slovenijo naslednji korak tožba v Hagu, za uveljavitev meje s Hrvaško z l. 1918, to je tisto ozemlje, ki ga je prenesla vsaka v SHS;
Rešili bomo pa vprašanje dostopa do odprtega morja. Teh nekaj kvadratnih metrov zemlje pa ni nič posebnega. Samo številka.
Toliko o tej opevani arbitraži katere posledica bo samo manjša površina Slovenije in nekaj lavorjev vode več, če sploh..