Udar strele na Malem Triglavu je danes okoli 15. ure poškodoval 12 planincev, od tega enega huje, so sporočili s kranjske policijske uprave (PU). Zaradi megle dežurna ekipa helikopterske nujne medicinske pomoči prevaža gorske reševalce čim višje na goro, da bodo lahko čim prej nudili pomoč poškodovanim.
Gorski reševalci iz Mojstrane, Kranjske Gore in Rateč so skupaj z dežurno ekipo gorske reševalne službe na Brniku in helikopterjem slovenske policije zaradi megle namreč ostali ujeti na Kredarici. Dežurna ekipa s helikopterjem Slovenske vojske zato nudi pomoč gorskim reševalcem, je še razvidno iz poročila uprave za zaščito in reševanje.
Helikopter ne more v dolino
Strela naj bi večkrat udarila na območje, kjer so bili pohodniki, poročajo s PU Kranj. Skupina 17 planincev se je namreč vračala s Triglava proti Malemu Triglavu in Kredarici. Po podatkih policije je udar strele huje poškodoval enega planinca, ki zaenkrat ni v življenjski nevarnosti, druge pa lažje.
Ekipa gorskih reševalcev je s policijskim helikopterjem na območje Triglava priletela v normalnem vremenu, ki se je vmes zelo poslabšalo in zahtevalo pristanek helikopterja, poročajo s kranjske policijske uprave.
Ekipa je zaradi tega začela s klasičnim reševanjem, pri čemer so s pomočjo še drugih pohodnikov, gorskega vodnika in osebja Kredarice vse udeležence udara strele uspešno pospremili do Kredarice. Enega so morali nositi, ekipa policijskega helikopterja pa je z letom omogočila, da so vsi poškodovanci dobili pomoč zdravnika in reševalcev, so sporočili s policije.
Zaradi večjega števila poškodovanih in slabega vremena je bil aktiviran tudi helikopter Slovenske vojske in gorski reševalci, ki pomagajo pri reševanju in poskušajo opraviti transport vsaj huje poškodovanega pohodnika v zdravstveno ustanovo. Intervencija pa po navedbah policije tako še poteka.
V gore je super it, če izbiraš sebi primerne ture, poskrbiš za varnost, preveriš vremensko napoved, imaš vso potrebno opremo in znanje za uporabo in si poleti tudi pravočasno na malici v koči ali kje drugje, le na grebenih in… ...prikaži več vrhovih ne.. Vsekakor vsaka napačna odločitev na težjih, izpostavljenih ali dooolgih turah, pomeni tudi večjo možnost, da bo šlo kaj narobe. Se pa res lahko v gorah vreme hitro spremeni, sama sem doživela sredi poletja v Karavankah sodro in padec temperature za 20 stopinj.
Eni ne jebejo ničesar, so, kot neuničljivi in silijo v nesrečo, ko pa se zgodi to, kar se je včeraj potem pa jok in stok. Gorski reševalci in helikopterske enote pa na horuk v akcijo, in to ob vsem sranju,… ...prikaži več ki ga delajo "planinci" po gorah, da o reševanju kuzel s helikopterjem sploh ne izgubljam besed!!
Biba predvsem so pri tej zvezi zavarovani tujci in pa psi, Ane! Saj veš kaj mislim.