Obetajo se težave za Slovenijo, saj Avstrija ne more več sprejemati beguncev, Hrvati pa jih kljub temu, da jih je Slovenija o tem obvestila, še vedno vozijo proti slovenski meji. Iz Tovarnika je ponoči v Središče ob Dravi z vlakom prišlo 1.800 beguncev, nov vlak z okoli 1.900 potniki pa je proti slovenski meji krenil ob 8.08 uri zjutraj, kar nam je potrdila tudi hrvaška vlada na Twitterju.
Čeprav je bilo prvotno predvideno, da bo potoval proti Čakovcu pred Središčem ob Dravi, so po poročanju STA Hrvaške železnice sedaj potrdile, da je Hrvaška vlak preusmerila proti Dobovi in zdaj čaka na postaji Sutla tik pred mejo s Slovenijo.
"Hrvaška je neodzivna"
Slovenska ministrica za notranje zadeve Vesna Györköš Žnidar je na današnji izjavi za javnost pojasnila, da je hrvaška vlada neodzivna, zato ne morejo natančno predvideti, koliko jih bo prišlo na slovensko mejo in kdaj. Na vprašanje, ali bodo begunce, ki jih bodo Hrvati preplejali do meje, sprejeli, ali ne, pa je odgovorila, da "bo Slovenija ravnala tako kot doslej". Tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec je potrdil, da hrvaška stran res ni kooperativna in dodal, da bodo to poskušali urediti tekom dneva, "sicer bi se stvari lahko zapletle".
Hrvaška zahteva, da Republika Slovenija sprejme najmanj 5.000 migrantov dnevno, slovenske oblasti pa poudarjajo, da to ni mogoče, saj želijo, da se "migracijski tok obdrži pod nadzorom in v skladu z našimi možnostmi". Slovenija se bo po besedah ministrice poskušala izogniti, da bi v državo v stopilo več kot 2.500 beguncev na dan in bo v primeru večjega števila ljudi prednostno sprejemala bolj ranljive skupine, kot so bolni, ženske in otroci. Avstrija je ponoči sporočila, da je še naprej pripravljena sprejemati begunce, a ne več kot doslej - torej okoli 1.500 na dan.
Hrvaški premier Zoran Milanović je po poročanju STA v Zagebu danes dejal, da bo Hrvaška proti Sloveniji še naprej pošiljala begunce in migrante. Dodal je, da se s svojim slovenskim kolegom Mirom Cerarjem vsak dan pogovarjata po telefonu ter da migrante pošiljajo na severovzhod Slovenije, da bi čim manj obremenjevali slovensko infrastrukturo. V Hrvaško, ki je tudi zmanjšala propustnost hrvaško-srbske meje naj bi danes vstopilo okoli 5000 tujcev.
Policija spušča bolne, ženske in otroke
Ponoči je Hrvaška, kljub obvestilu, da Slovenija do nadaljnega ne sprejema beguncev, z vlakom 200 metrov do državne meje v bližini Središča ob Dravi pripeljala 1800 migrantov in jih usmerila proti slovenski meji. "Policija je zaradi tega začela z intenzivnim varovanjem državne meje, tako da so na meji razporedili ograje in večje število policistov, ki preprečujejo nedovoljen vstop migrantov v Slovenijo," je pojasnil Bojan Kitel s PU Maribor.
V sprejemnem centru v Središču ob Dravi so jih najprej sprejeli 150, nato pa še 350. "Sprejeli smo ženske, otroke in druge osebe, ki so bile potrebne pomoči," je pojasnil Kitel. "Sprejemanje oseb poteka kontrolirano in selektivno zaradi zasedbe nastanitvenih kapacitet v Sloveniji."
Okoli 350 jih je policija v Središču ob Dravi sprejela okoli 8. ure zjutraj. "Z njimi bo opravljen postopek registracije, za tem bodo nastanjeni v enem od nastanitvenih centrov, kjer bomo lahko zagotovili proste kapacitete," je povedal Kitel. "Tudi v tej skupini smo sprejemali ranljive kategorije oseb." Mejni prehod Središče ob Dravi jedo nadaljnega še vedno zaprt.
V blatu, mrazu in dežju dva tisoč beguncev
Hrvaška televizija HRT je poročala, da so na progi postavljene zapore, begunce pa je pričakala slovenska interventna policija s psi in žičnato ograjo. "Nekateri so poskušali mejo prečkati preko potoka, a so jih varnostni organi usmerjali na mejni prehod, kjer jih ne spuščajo skozi, večina pa jih stoji na mrazu, v blatu in dežju." Več naj bi jih v državo vstopilo tudi po ilegalnih poteh.
Na Obrežje s šestimi avtobusi
Na mejni prehod Obrežje je prav tako zjutraj s Hrvaške prispelo šest avtobusov z 300 begunci. "Največ je domnevnih državljanov Sirije, Iraka in Afganistana," je pojasnila Alenka Drenik s PU Novo mesto in dodala, da do tega trenutka nihče od tujcev ni zaprosil za mednarodno zaščito oziroma azil v Sloveniji. Po končanih policijskih postopkih evidentiranja, zdravstveni in humanitarni oskrbi na mejnem prehodu in v sprejemnem centru v Brežicah, bodo tujci odpeljani v namestitvena centra Šentilj in Gornja Radgona.
300 jih je vstopilo peš mimo Gibine
Še okoli 300 beguncev je v Slovenijo vstopilo okoli druge ure ponoči mimo mejnega prehoda Gibina in okoli 300 preko mejnega prehoda Dobovec. "Tujci so začasno nameščeni v občinskem šotoru v Razkrižju," je pojasnila Suzana Rauš s PU Murska Sobota. "Tekom dneva bodo prepeljani v sprejemni center Petišovce in Dolgo vas." Begunce, večinoma iz Sirije in Afganistana, ki so okoli druge ure zjutraj vstopili preko Dobovca, so z avtobusi prepeljali v nastanitvena centra v Šentilju in v Gornji Radgoni.
V namestitvenem centru v Gornji Radgoni je bilo zjutraj nastanjenih 766 tujcev. "Okoli 9. 30 je prva skupina okoli 400 tujcev začela zapuščati nastanitveni center in odšla proti nekdanjemu mejnemu prehodi v Gornji Radgoni," je pojasnila Rauševa. Avstrijski varnostni organi tujce sprejemajo, promet čez reko Muro pa je urejen s semaforji in poteka izmenično enosmerno.
dezurni@zurnal24.si