"V zadnjih nekaj letih je dohodke preko spletne platforme OnlyFans dosegalo nekaj sto slovenskih rezidentov. Skupaj so v zadnjih nekaj letih preko te platforme ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov. Rekorder (slovenski rezident) je v zadnjih nekaj letih preko platforme OnlyFans ustvaril več kot milijon evrov prihodkov," so sporočili s Fursa.
Pred tem so dopoldan poslali poziv vsem, ki služijo na tej spletni stran, da prijavijo svoje dohodke.
Finančna uprava je namreč pridobila podatke o dohodkih, doseženih s poslovanjem preko platforme OnlyFans. Ustvarjalce na OnlyFans, ki objavljajo plačljive vsebine na tej platformi, pozivajo, da preverijo, ali so napovedali vse dohodke, ki so jih na tej platformi dosegli v preteklih letih. "Če jih še niso, naj to storijo to čim prej, najpozneje do 31. decembra 2024," poziva finančna uprava.
Finančna uprava že z začetkom prihodnjega leta napoveduje poostren nadzor, saj so dobili podatke o dohodkih za več let. Fizične osebe pozivajo, da preverijo, ali so ustrezno registrirani in so napovedali vse dohodke, dosežene iz tega naslova.
"Še vedno imajo čas do 31. decembra 2024, da ustrezno priglasijo dejavnost in napovejo vse dohodke z uporabo instituta samoprijave in se na ta način izognejo plačilu globe in tudi odvzemu premoženjske koristi zaradi dela na črno," opozarjajo na finančni upravi.
Možen odvzem premoženjske koristi iz dela na črno
"Posebej izpostavljamo, da v kolikor zavezanci svojih obveznosti v zvezi z registracijo dejavnosti ne bodo uredili pred začetkom nadzora in bo ugotovljena kršitev dela na črno, je v Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) določena globa za prekršek od 1.000 do 26.000 evrov. Hkrati bo izveden odvzem protipravne premoženjske koristi, ki je bila ustvarjena z delom na črno," opozarjajo dacarji. To pomeni vse pridobljene dohodke v času, ko oseba ni bila registrirana.
Kdor še ni registriran, se mora na Ajpesu registrirati dejavnost, se vpisati v Poslovni register Slovenije in urediti svoj status "za naprej". Če želi biti tako imenovani normiranec, mora to v osmih dneh od vpisa v poslovni register priglasiti finančnemu uradu.
Nato je treba na kateremkoli finančnem uradu z obrazcem DR-03 "za nazaj" prijaviti dejavnost v davčni register. Pridobiti je treba tudi digitalno potrdilo (SIGEN-CA, SIGOV-CA, POSTA®CA, HALOCOM CA, AC NLB) in se registrirati v sistem eDavki. Digitalno potrdilo SIGEN-CA je mogoče pridobiti brezplačno.
dezurni@styria-media.si
Rekorder (ka) prej
Kaj lahko storimo raja če nam direktno, v fris, pove Pahor da za njegov stil življenja potrebuje več kot je predsedniška plača in bonitete. Ali kdo preverja kdo mu plačuje avionske karte? Pa hotele? Pa zakaj? Morda kot ''zasluge za minulo delo''?
Naj se poostren nadzor začne pri vseh, ki ne morejo dokazati izvora svojega denarja in če ga ne morejo, zapleniti premoženje. Bi bili hitro bogata država!!!