"Ko sem živel v Jugoslaviji, so bili popisi prebivalstva. Vedno sem se deklariral kot Slovenec. Mama je Notranjka, oče je Dalmatinec. Rojen sem v Sloveniji in do petega leta sem živel v Sloveniji, potem smo se preselili na Hrvaško. Pri 19 letih sem prišel nazaj v Slovenijo. Leta 1998 sem na željo mojega očeta, ki ga zelo cenim, sprejel še hrvaško državljanstvo. Se pa dobro počutim tudi v Makarski pri moji družini, ker so zelo topli," odgovarja kandidat za ministra za okolje Roko Žarnić na očitke o dvojnem državljanstvu in miri vse: "Nisem speči agent."
SNS, ki je začel debato o dvojnem državljanstvu, pa Žanić sporoča: "Razumem politične dialoge, ki so tudi v interesu nabiranja političnih točk, vendar jih jemljem kot šport, kot del posla, in me ne prizadenejo."
Član odbora iz vrst LDS Tone Anderlič pa je napad SNS na Žarnića komentiral z naslednjimi besedami: "Kandidatu bi se rad opravičil za to, česar je bil deležen, še preden je prestopil prag vlade, in sicer sovražnega govora. Veseli me, da je napad dobro prenesel."
Praktični nasveti
Žarnić bo danes dobil tudi nekaj praktičnih nasvetov za dobro opravljanje funkcije. Član odbora za okolje iz vrst SD in novogoriški župan Mirko Brulc mu svetuje: "Recite vašim vremenarjem, naj Vipavcem burjo napovedujejo v kilometrih na uro in ne v sekundah."
LDS je Žarniću napovedala podporo, "čeprav ste iz Grosupljega", se je pošalil njen član v odboru za okolje Tone Anderlič.
Od Silve Črnugelj, prav tako iz SD, pa si je prislužil kompliment: "Veseli me, da ste človek, ki si upa tudi sanjati."
Vladi ne bo le kimal
Je pa Žarnić pokazal, da vladi ne bo samo kimal, če bo postal minister. "Plan vlade za znižanja zaposlenih na ministrstvu za okolje je en odstotek, vendar je zadeva težko dosegljiva," je že vnaprej napovedal.
Strinja pa se z njenim reševanjem vprašanja glede plinskih terminalov.
Roko ŽarnićSvojim študentom vedno rečem, da se da vse narediti, vprašanje je le, kdo bo plačal.
Med svojo predstavitvijo je izpostavil predvsem pomen turizma za Slovenijo in nujnost, da turistične kraje povežemo med seboj, ne pa da ljudje več časa porabijo za vožnjo kot za uživanje.
Vasi, ki so vse bolj zapuščene, bi spremenil v varovana naselja za starejše. Žarnić priznava, da so to dolgoročne sanje, a meni, da bi tako vasi oživele, saj bi mladi v njih imeli službe – pomoč starejšim.
Glede ekologije pa pravi: "Vesel bi bil, če bi čim več vas (članov parlamentarnega odbora, op. p.) videl na vseslovenski čistilni akciji." Sam napoveduje, da se je bo udeležil. Verjame pa , da bi lahko za čistejše okolje zainteresirali tudi Rome, ki tradicionalno veljajo za zbiralce ne le bakra, ampak tudi drugih surovin.
Brez skrbi
Ministrskega kandidata Roka Žarnića smo sicer poklicali že zjutraj, ko se je ravno odpravljal na zaslišanje v državni zbor.
"Ne skrbi me," nam je povedal. Glede vprašanj članov parlamentarnega odbora pa: "Vprašanj je neskončno, jaz sem vajen vprašanj, bomo že kaj odgovorili, da bo v redu, saj poznam zadeve in se ne bojim," je optimističen Žarnić.
Glede na napovedi poslanskih skupin se mu res ni treba bati, da ne bi prestal zaslišanja na parlamentarnem odboru in potem še glasovanja poslancev.
Zaradi nestrpnih vsebin v komentarjih smo onemogočili možnost komentiranja.
Pri iskanju okostnjakov v omari so bili do zdaj vsi neuspešni. Premier Borut Pahor pa je že ob njegovem imenovanju poudaril, da gre predvsem za strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami.