Koper. "Letos smo uvedli inšpekcijske postopke zoper podjetja Grafist, Primorje, Finali Trading, Finali Obala, SCT, CPK, Kraški zidar in Luka Koper ter fizično osebo D. E. Odločbe, s katerimi smo odredili prepoved nadaljnjega vnašanja in odstranitev izkopnega materiala, smo izdali podjetjem Grafist, Primorje in Luka Koper. Gre za vnašanje brez okoljevarstvenega dovoljenja," so nam v zvezi s problematiko nezakonitega ravnanja z gradbenimi odpadki, zlasti zemeljskimi izkopi, pojasnili na koprski enoti Inšpektorata RS za okolje in prostor (Irsop).
Neživljenjski postopki
Glavni razlog je veliko pomanjkanje urejenih odlagališč, kar pa presega pristojnost inšpektorata.
S tem se strinja poznavalec razmer, ki je želel ostati neimenovan, opozoril pa je, da odpadki končajo tudi v Krajinskem parku Sečovlje in Naturi 2000. Volje države in občin, da bi uredili odlagališča, po njegovem ni, tako da se ne premakne nič. Prav tako so prezapleteni dolgotrajni in dragi postopki pridobitve okoljevarstvenih dovoljenj pri Agenciji RS za okolje. Kritičen je tudi do inšpektorjev, ki da "odločbe pogosto pišejo tako, da jih odvetniki zlahka izpodbijajo", in do upravnih enot, ki pri izdajanju dovoljenj ne preverijo, kam so dejansko šli odpadki. Na to opozarja tudi Irsop.
Grafist z drobilcem
Ante Guberac, direktor Grafista, ki je dobil odločbo zaradi nezakonitega odlaganja na Ankaranski bonifiki, po domače pa naj bi ravnal tudi v več drugih primerih, nam je dejal, da so pridobili okoljsko dovoljenje za delo s posebnim drobilcem gradbenih odpadkov, s katerim jih bodo reciklirali in znova uporabili pri gradnji. Drobilec je premičen, da bodo z njim lahko delali na različnih lokacijah. Težava ostajajo izkopi.