Slovenija
4 ogledov

New York bo mesto vetrnic

Nebotičniki najbolj živahnega mesta v ZDA naj bi se kmalu ponašali z vetrnimi el Žurnal24 main
Ali se bodo na nebotičnikih Velikega jabolka vrtele vetrnice? Takšen je načrt podjetnega newyorškega župana Michaela Bloomberga, ki želi, da bi njegovo mesto postalo bolj prijazno do narave.

Pred kratkim končani Nacionalni vrh za čisto energijo, ki je potekal v Las Vegasu, se je ameriški javnosti najbolj vtisnil v spomin po nastopu newyorškega župana Michaela Bloomberga, ki je predstavil vizijo zelenega New Yorka za 21. stoletje.

"Če gre za čisto elektriko, potem mora New York postati številka ena v ZDA," je med svojim govorom poudaril Bloomberg. Nebotičniki v četrtih Queens, Brooklyn in Long Island bodo po njegovih drznih napovedih kmalu postali stojišča za vetrne elektrarne. Še preden se bo to dejansko uresničilo, bo posebna komisija skupaj z lastniki nebotičnikov določila najprimernejše stavbe za instalacijo vetrnic, je dodal Bloomberg. Cilj, ki si ga je zastavil podjetni župan, je nadvse jasen: v najpozneje desetih letih naj bi mesto, ki nikoli ne spi, 10 odstotkov svojih potreb po elektriki pokrivalo iz obnovljivih virov.

Vetrnice kot lopata za metanje snega
Bloomberg je ob tem zavrnil očitke nekaterih, da bi lahko velike vetrne elektrarne skazile podobo mesta. Pri tem se je oprl na izjavo Rohita Aggarwale, direktorja newyorške pisarne za dolgoročno načrtovanje, ki jo je ta podal za New York Times: "Številna podjetja bodo kmalu zmožna razviti vetrne turbine z letno močjo enega megavata, ki ne bodo večje od lopate za metanje snega." Župan Bloomberg je dodal, da bodo ljudje tako majhne vetrnice imeli za "modni dodatek". "Sicer pa klasične vetrne elektrarne s turbinami, ki imajo več deset metrov premera, tako ali tako ne bi bile primerne za namestitev na nebotičnike, saj bi lahko ogrozile njihovo stabilnost," je povedal Aggarwala in napovedal tudi možnost umestitve vetrnih elektrarn v morje ob obali New Yorka.

Trgovina s sončnimi celicami
Ekološka vizija župana New Yorka, ki je novembra 2007 izstopil iz republikanske stranke, pa z vetrnicami še ni izčrpana. Vsebuje tudi zamisel, da bi lastniki nebotičnikov strehe svojih stavb dajali v najem posebnim podjetjem, ki bi na strehah postavila solarne celice za proizvodnjo električne energije, ki bi jo potem imela pravico prodajati. "Zavedati pa se moramo, da je najdragocenejša tista elektrika, ki je sploh ne porabimo," je še omenil Bloomberg in napovedal uvedbo smiselnih varčevalnih ukrepov.

Preden bo Bloombergova beseda na vrhu v Las Vegasu meso postala, bo mestna uprava morala preskočiti marsikatero oviro, opozarjajo kritiki ambicioznega načrta. Eno je vprašanje tehnične realizacije Bloombergovih zamisli, drugo pa pridobitev soglasja lastnikov nebotičnikov za instalacijo vetrnic oziroma sončnih celic.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.