Slovenija
18 ogledov

Nevihta na daljinsko upravljanje

Znanstveniki so tik pred tem, da ustvarijo pravi blisk. Žurnal24 main
Sanje številnih znanstvenikov, da bi z daljinskim upravljalcem uravnavali nevihto, oziroma grmenje in bliskanje, postajajo otipljive, poroča revija Optics Express.

Skupina evropskih znanstvenikov je na 3200 metrov visoki gori South Baldy v ameriški zvezni državi Nova Mehika izvedla eksperiment, vreden upodobitve v znanstvenofantastičnem filmu: na vrh gore so postavili lasersko napravo, jo namerili na temne oblake, ki so obetali nevihto, in v srce oblačne gmote za 150 femtosekund večkrat izstrelili laser. V razponu ene sekunde je oblake doseglo kar deset laserskih zadetkov.

Obstreljevanje oblakov ni ostalo brez posledic. Laserski impulzi so v oblakih ustvarili množico sto metrov dolgih plazmatskih kanalov, v katerih so se molekule zraka razdelile na pozitivne in negativne delčke. Vzdolž plazmatskih kanalov so se razširile razelektritve (strele), ki pa niso potovale daleč, saj so se umetno ustvarjeni plazmatski kanali hitro zaprli.

"S pomočjo laserja smo v oblakih ustvarili umetno električno dejavnost, kar sicer še niso pravi bliski," pravi Kamil Stelmaszczyk z berlinske univerze. Dodal je, da je bila jakost laserskega impulza štiri teravate, v naslednjem poskusu pa jo bodo zvišali na 40 teravatov.  "To bi že lahko ustvarilo pravi blisk," je optimističen Stelmazcyk.

Lasersko usmerjeni blisk bi bil velik napredek znanosti, ki se ukvarja z nevihtami. Doslej je bil ta vremenski pojav za znanost povsem neujemljiv, saj je znanstvenike ovirala nezmožnost napovedovanja trenutka, ko se zabliska.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.