Slovenija
15790 ogledov

Neplačano parkiranje: Hrvati nas terjajo, mi pa njih ne smemo

mestno redarstvo
1/2
Saša Despot mestno redarstvo
Tujcev za neplačano parkirno pri nas sploh ne terjamo.

Napisali smo že na desetine člankov o tem, kako Hrvati Slovence terjajo zaradi neplačane parkirnine. O tem, kako Slovenci terjamo tujce, lahko napišemo samo dve besedi: jih ne. Slovenija namreč ne more do podatkov o lastnikih tujih vozil.

Države EU so vzpostavile sistem izmenjave podatkov o lastnikih vozil, a je "podatke o lastniku vozila mogoče pridobiti zgolj v primeru hujših prekrškov (prehitra vožnja, vožnja v rdečo luč, neuporaba varnostnega pasu, vožnja pod vplivom alkohola in mamil), kot to določa Direktiva (EU) 2015/413 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 o lažji čezmejni izmenjavi informacij o prometnih prekrških, povezanih z varnostjo v cestnem prometu," nam je pojasnil Primož Lah, vodja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Bled, Bohinj in Železniki.

Redarji tako tujcem, ki ne plačajo parkirnine, na avtu pustijo obvestilo o prekršku, če ga ti plačajo, super, če ne pa postopek ustavijo.

"Pri obravnavi prekrškov s področja nedovoljenega parkiranja pooblaščena uradna oseba na vozilo namesti obvestilo o prekršku. Če kršitelj globe ne poravna, se postopek ustavi, saj podatkov o lastniku vozila, ki jih prekrškovni organ potrebuje za izdajo plačilnega naloga, ni dovoljeno pridobiti," je razložil Lah.

Teh kazni pa ni malo, samo v občini Piran, kamor spada tudi Portorož, so letos izdali 2.835 glob tujcem. Evidenca ne omogoča pregleda njihove vrednosti, a "pod predpostavko povprečne vrednosti globe v višini 80 evrov, kar je značilno za večino glob za mirujoči promet, znaša skupna vrednost izrečenih glob v polnem znesku za tujce 226.800 evrov," so nam povedali na občini Piran. Tudi tujci imajo v primeru plačila v osmih dneh možnost polovičke. V Ljubljani je bilo lani 5299 glob izrečenih tujcem, pod enako predpostavko kot v Piranu bi skupna polna vrednost znašala približno 420 tisoč evrov, redarstvo, ki nadzoruje na Bledu in Bohinju, pa ne vodi ločene statistike za tujce.

Če ga dobijo na kraju, mora plačati, sicer pa ...

"Mestno redarstvo obravnava vse kršitelje enako, saj tudi v primeru, ko redar ugotovi kršitev tujca na kraju in bi se kršitelj lahko z odhodom zaradi prebivanja v tujini izognil plačilu globe, mora plačati globo takoj na kraju prekrška. V povprečju lahko rečemo, da so glede parkiranja tujci vsaj tako disciplinirani kot slovenski državljani, seveda pa obstajajo tudi izjeme," pravijo na ljubljanskem mestnem redarstvu.

A tudi če tujca, ki ga niso zalotili na kraju prekrška, kasneje v drugem slovenskem kraju ustavi policija ali redar, mu globe ne bo treba plačati, saj ne bodo vedeli, da je že storil prekršek. "V Republiki Sloveniji se enotne evidence o prometnih prekrških ne vodi. Enotna evidenca obstaja le za tiste kršitve, za katere so bile izrečene ob glavni sankciji tudi kazenske točke, saj se te vpisujejo v Evidenco kazenskih točk v cestnem prometu in za tiste prekrške, za katerih obravnavo so pristojna okrajna sodišča," nam je pojasnil Primož Lah, vodja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Bled, Bohinj in Železniki.

"Registrske tablice prekrškarjev so vpisane v evidenci prekrškovnega organa, ki je zaznal prekršek. Na žalost ne obstaja skupna baza, v katero bi imeli vpogled vsi prekrškovni organi, kar lahko včasih oteži izterjavo glob. Enako velja tudi za prekrške prekoračitve hitrosti," so nam potrdili tudi na občini Piran.

Tako to delajo Hrvati

Na Hrvaškem za parkiranje skrbijo podjetja, ki od občine dobijo koncesijo. Če parkirnine ne plačate ali če prekoračite plačani čas parkiranja, vam podjetje ne more napisati globe, ampak vam zaračuna dnevno karto za parkiranje. Kdor te dnevne karte ne plača, je dolžan podjetju, gre za tako imenovan civilni dolg. Kdor pri nas ne plača parkiranja, mu redar napiše globo, gre torej za prekršek, to je ključna razlika.

Hrvaška podjetja, ki imajo koncesijo za parkirišča, so dolgo iskala način, kako zakonito terjati ta dolg in ga, kot kaže, tudi našla. Za pošiljanje opominov najamejo slovenskega odvetnika, ki lahko pridobi podatke o lastnikih vozila in jim pošlje napihnjen opomin skupaj z grožnjo z izvršbo na hrvaškem sodišču. Zadnji primer, o katerem smo pisali: za 12 evrov neplačane dnevne parkirne karte (neupravičeno!) zahtevajo 171 evrov.

Ob povsem neučinkoviti ureditvi izterjave parkirnih kazni v EU, se najbrž marsikdo vpraša, ali naj v drugih državah EU sploh plačuje parkirnino. Tuj prekšrkovni organ zaradi globe za parkiranje res ne bo mogel pridobiti vaših podatkov, lahko pa ima država enotno evidenco prekrškov, kar pomeni, da vam bodo, ko vas bodo na primer dobili zaradi prehitre vožnje, z obrestmi zaračunali še globo za parkiranje. Poleg tega ima lahko kakšna država povsem drugačen sistem ureditve parkiranja, kot smo pokazali za Hrvaško. 

janez.zalaznik@styria-media.si

Komentarjev 19
  • bobubob 17:52 13.november 2023.

    Slovencem vendar ni vseeno, kaj si o njih mislijo tujci ! Smo odgovorni. Zato pa vse to toliko raje in uspešneje kompenziramo kar sami med seboj !

  • Toma 10:36 13.november 2023.

    A, zato lepo parkirajo kar na invalidskih!

  • rd2dmk2 10:18 13.november 2023.

    zdej veste zakaj je slovenija tako priljubljena država za turiste.. delajo kar hočejo, kazni pa nobene od parkiranja, kampiranja smetenja, raznih športih dejavnosti čolnarjenja, kolesarjnja gorsega pohodništva. državljani pa plačujemo davke. jest predlagam naslednje vsakemu sobodajlacu na koncu sezone udarit ...prikaži večt 5000 eurov davka. tako pavšal. in iz tega potem pokrivat vse stroške. zakaj njim ? ker samo vabijo turiste, ne naredijo pa nič za njihovo vzgojo o lepem obnašanju.