Lani je bilo na slovenskem trgu približno 6.300 ton sveč, od česar je nato ostalo 2.500 ton odpadkov. Večja količina se pojavi ob dnevu spomina na mrtve, okoljsko ministrstvo zato opozarja, da moramo po koncu uporabe sveče odvreči v enoten zabojnik za odpadne nagrobne sveče na ali ob pokopališču. Pri tem, kljub temu da so sveče sestavljene iz več različnih materialov, ni treba ločevati pokrovčka od ohišja.
"Upravljavec pokopališča mora na pokopališču zagotoviti zadostno količino zabojnikov primerne velikosti za ločeno zbiranje odpadnih nagrobnih sveč," pri tem navajajo na ministrstvo, ki ga vodi Irena Majcen in dodajajo, da morajo proizvajalci in uvozniki sveč, ki jih dajejo na slovensko tržišče na svoje stroške zagotoviti zbiranje odpadnih nagrobnih sveč od izvajalcev javne službe in upravljavcev pokopališč ter za zbrane odpadne nagrobne sveče, prav tako na svoje stroške, zagotoviti predelavo.
"Ob tem seveda ne gre pozabiti, da noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati," izpostavljajo še na ministrstvu v sporočilu za javnost. Ob tem pozivajo vse, da tudi pri nagrobnih svečah razmislimo, da odpadki nastajajo pri vsakem našem početju in da količino odpadkov lahko zmanjšujemo sami. Tudi s prižgano svečo manj.