Minister za finance Janez Šušteršič je na tiskovni konferenci po seji vlade pojasnil, da je v vladnem predlogu spremembe ustave dopuščena izjema od fiskalnega pravila za primere naravnih ali drugih nesreč in drugih izjemnih okoliščin. Tako bo vlada v času recesije še vedno lahko spodbujala gospodarstvo, a bo primanjkljaj morala pokrivati v naslednjih letih.
Vlada želi, da bi ta predlog začel veljati že leta 2015. A kot je dodal Šušteršič, morajo biti vsi proračuni do tedaj pripravljeni in sprejeti tako, da bodo omogočili poznejše delovanje tega člena. "Takoj je treba začeti zmanjševati primanjkljaj s proračuni," je bil jasen Šušteršič.
Že naslednji teden pa bodo predvidoma predlagali zakon, s katerim bi natančno opredelili izvedbo tega pravila. Tega bodo morali sprejeti z dvotretjinsko večino. Skrajni rok za sprejetje takega zakona naj bi bil šest mesecev, minister pa si želi, da bi bilo to prej.
Vlada tudi nad AUKN
Vlada je potrdila tudi novelo zakona o upravljanju kapitalskih naložb države, potem ko strategija upravljanja s kapitalskimi naložbami ni bila pravočasno sprejeta. Spremembe zakona pomenijo prehodno rešitev. Sistemske spremembe, ki jih predvideva koalicijska pogodba, bo do poletja pripravila medresorska skupina.
Prva sprememba se nanaša na glasovanje agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) na skupščinah družb. Če tega soglasja ne dobi, na skupščinah ne more glasovati. "Na agenciji je, da se uskladi. Če ji to ne uspe, potem nima mandata za glasovanje," je poudaril minister.
Ker strategije za upravljanje kapitalskih naložb države ni in ker posledično AUKN nima usmeritev za svoje delovanje, pa bo skladno s spremembami zakona vlada, če bo ocenila, da je neka odločitev za rešitev finančne krize in fiskalnih razmer zelo pomembna, imela možnost za pooblastilo glede samostojnega odločanja zaprositi državni zbor, je povedal Šušteršič. Kot primer je omenil dokapitalizacijo NLB.