Slovenija
19 ogledov

Namesto nižjih plač raje višja brezposelnost

Žurnal24 main
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki velja za organizacijo elitnih gospodarstev, pridružiti pa se ji želi tudi Slovenija, je pripravila poročilo in priporočila glede trga dela in socialne politike v Sloveniji.

Po besedah ministra za delo Ivana Svetlika organizacija pozitivno ocenjuje področje družine, fleksibilnost usklajevanja delovnega in družinskega življenja pri nas, a je poročilo tudi kritično.

 

Uskladitev minimalne plače

Minimalna plača se bo s 1. avgustom uskladila za 1,4 odstotka. Znašala bo 597,44 evra bruto.

Prekvalifikacija delavcev
Kritično področje je med drugim politika zaposlovanja, ki je po mnenju OECD-ja v Sloveniji premalo aktivna. Ravno za to je po besedah Svetlika vlada v proračunu za naslednje leto že namenila višja sredstva. ''Doseči je treba prehod na zahtevnejše tehnologije in kakovostnejša delovna mesta,'' pravi minister in dodaja, da bo zaradi tega potrebno prekvalificiranje delavcev, poleg tega pa se sprijazniti z nekoliko višjo ravnjo brezposelnosti.

 

OECD med drugim še priporoča:

- liberalizacijo na področju varovanja zaposlitve

- zmanjševanje minimalne plače za mlade do 25 let, posebna davčna olajšava za študente ali mlade

- reformiranje zavarovanja za primer brezposelnosti

- zviševanje upokojitvene starosti za moške in ženske na 65 let

Kritično o centrih za socialno delo
Poročilo OECD je kritično tudi do premalo aktivne socialne politike. ''Mi k temu že pristopamo s celo vrsto sprememb zakonov na socialnem področju, na primer z novim zakonom o denarni socialni pomoči in reorganizaciji dela centrov za socialno delo,'' pravi Svetlik.

Poleg omenjenega sta kritični področji, ki jih izpostavlja OECD, tudi delovno-pravna zakonodaja ter neustrezno razmerje med minimalno in povprečno plačo. ''Obstajata samo dve možnosti, da gremo v zniževanje minimalne plače ali v strukturne spremembe delovnih mest,'' pravi Svetlik in dodaja, da se bo vlada odločila za drugo možnost.

Kot je poudaril minister, gre zgolj za priporočila in ne pogoje za članstvo Slovenije v OECD, poleg tega pa so nekatere ocene morda prehitele razvoj dogodkov. Modernizacija pokojninskega sistema namreč že poteka.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.