Družba Mastercard je vsako leto opravi raziskavo Masterindex, kjer preiskujejo in razkrivajo plačilne trende in navade Slovencev. Letos je v raziskavi oziroma anketi sodelovali 53 odstotkov moških in 47 odstotkov žensk.
Raziskava je pokazala znaten porast spletnega nakupovanja, saj vedno več vprašanih verjame, da je tovrstno nakupovanje varno. Uporaba gotovine z leti vedno bolj pada, zaradi česar se krepi uporaba plačilnih kartic. Slovenci pa tudi vedno bolj pogosto segamo po plačevanju z mobilnim telefonom in drugimi napravami.
Spletno nakupovanje v porastu
Spletno nakupovanje, kjer vam ni treba zapustiti udobja svojega doma, je vse bolj priljubljena praksa, na katero prisega že 78 odstotkov Slovencev. Med njimi 32 odstotkov nakupuje pogosto, kar 70 odstotkov pa je nakup opravilo v mesecu oktobru.
Z leti je možno tudi opaziti porast plačil z mobilnimi telefoni in storitev mobilnega bančništva. Letos te uporablja 80 odstotkov Slovencev, 67 odstotkov jih uporablja mobilno banko, torej za pregled finančnega stanja in podobno, 52 odstotkov pa mobilni telefon uporablja za potrjevanje spletnih nakupov.
Največkrat zapravljamo za oblačila
Najbolj pogosto Slovenci preko spleta kupujemo oblačila, obutev in modne dodatke, to dela 58 odstotkov Slovencev. Takoj za tem so elektronski izdelki, 38 odstotkov, ter kozmetični izdelki, 26 odstotkov.
Slovenci smo raje varni kot pa hitri
Pri izbiri metode avtentikacije na prvem mestu ostaja varnost bančnega računa, 54 odstotkov, sledi ji varnost osebnih podatkov z 22 odstotki. Preprostost in hitrost postopka Slovencem nista tako pomembna dejavnika.
Pozorni na svoj denar, a še vedno pozitivni glede prihodnosti
Vseeno večina Slovencev redno spremlja svoje prihodke in odhodke. Več kot tri četrtine Slovencev spremlja svoje finančno stanje in stroške, kar 49 odstotkov jih svoje stroške spremlja tako, da pregleduje izpiske kartic. Le 24 odstotkov si sproti zapisuje izdatke, 20 pa ne vodi nikakršnih evidenc.
Glede prihodnosti in finančnega stanja v primerjavi s prejšnjim letom, večina Slovencev opaža dvig stroškov v gospodinjstvu in drugod. 76 Odstotkov meni, da so se cene izdelkov in storitev v zadnjem letu močno povečale. Glede prihodnost je 28 odstotkov prepričanih, da se bo finančno stanje izboljšalo, 44 pa menijo, da bo situacija ostala enaka.