Zmotilo ga je omenjanje vodilnih mož nacionalke, kot je direktor
Jože Možina.
Sašu Hribarju je prepovedano v svoji oddaji omenjati kogarkoli z RTV
Slovenija.
"Ekipa oddaje Hri-bar je bila po sinočnjem snemanju precej začudena, ko se je nenadoma
pojavil odgovorni urednik razvedrilnega programa Petar Radović in od tajnice režije (ne pa od
urednika) zahteval, da iz posnete oddaje izreže del pogovora s predsednico NSi Ljudmilo Novak. V
domnevno spornem delu pogovora sva se dotaknila prihajajočega kongresa NSi tako, da sem ji postavil
vprašanje, ali bi bila za njeno stranko rešitev, če bi vajeti prevzel Jože Možina (direktor RTV
Slovenija), ki ga je pred časom politični analitik Boštjan M. Turk označil za najboljšega
slovenskega politika? Novakova je odgovorila, da nima nič proti, naj se Možina včlani v stranko in
kandidira kot lahko kandidirajo vsi ostali," je o včerajšnjem incidentu povedal Sašo Hribar.
Ob vsem tem je neokusno, da urednik oddaje govori o medijski svobodi, ko
pa je iz dosedanjih izkušenj razvidno, da mu ni mar, ko tudi z žaljivkami grobo posega v osebnostne
pravice drugih. Svoboda govora je na RTV priznana kategorija, ki se konča takrat, ko gre za njeno
zlorabo.
Petar Radović |
|
Radović odgovarja, da je urednik oddaje Bojan Kranjc ravnal v nasprotju z njegovimi navodili in je bil zato dolžan ukrepati.
''Pri Hribarju pa je treba pravila vsakič na novo vzpostavljati. In če namesto satire vsebine napajajo zasebni motivi voditelja ali urednika na račun koga z RTV, zadnjič voditeljice TV dnevnika, zdaj vodstva, potem na javnem mediju za kaj takega ni prostora. To namreč ni zasebna oddaja, ker je objavljena na javnem mediju, za katerega pa veljajo natanko določena etična merila in kriteriji,'' pravi Radović.
''Prav z vašega medija so pred dnevi prišla vprašanja o domnevno spornem finančnem sodelovanju na RTV zaposlenega voditelja z njegovim zasebnim podjetjem, ki jih je vodstvo dolžno preveriti. In to tudi počne; če pa Hribarju to ni všeč, oddaja na javnem mediju ne more biti prostor za reševanje njegovega finančnega poslovanja,'' je še dodal ogovorni urednik razvedrilnega programa RTVS.
Navaja še, da je Hribar našel prostor za zasebno politično aktivnost v volilni kampanji Socialnih demokratov, oddaja javne televizije pa da mu te priložnosti ne bo dajala. Po njegovem mnenju Kranjc ni spoštoval programskih meril in etičnih kodeksov javne televizije in s tem grobo kršil delovne obveznosti.
Ljudmila Novak: Vse skupaj sem vzela kot šalo
"Vse skupaj sem vzela kot šalo. Če se lahko pošalimo na račun politikov, se lahko tudi na račun vodstva RTV Slovenija. Meni se ni zdelo nič tako spornega, da bi bilo treba karkoli cenzurirati," nam je povedala predsednica NSi Ljudmila Novak, sicer zadnja gostja oddaje Hri-bar, ki so jo posneli včeraj, predvajana pa bo nocoj ob 23.05 na prvem programu TV Slovenija.
"Če se lahko pošalimo na račun politikov, se lahko tudi na račun vodstva RTV Slovenija." Ljudmila Novak (NSi), gostja oddaje Hri-bar |
|
Za mnenje smo povprašali tudi nekdanjega člana programskega sveta RTV Slovenija filozofa Borisa Vezjaka. Ta je namreč včeraj odstopil. "Te dni sem protestno odstopil kot član programskega sveta RTV Slovenija, dobri razlogi za takšno dejanje pa se vrstijo že dan po mojem odstopu. Groba cenzura parodične oddaje Hri-bar je nesporno dokaz nerazumevanja koncepta satire in humorja, ki nujno mora vsebovati element samokritike. Je odraz ogroženosti vodstva, ki podobno kot avtokrati v najhujših diktatorskih režimih nima smisla za šalo na svoj račun. Kjer ni humorja, ni demokracije. Še en dokaz je to, kako je vodstvo RTV Slovenija spolitizirano, in še zlasti, kako je občutljivo na politične omembe na svoj račun. Očitno je v njih še preveč resnice!" je do cenzure na RTV kritičen Vezjak.
Vodstvo RTV zaščiteno bolj kot kočevski medved
Za komentar smo prosili tudi urednika oddaje Bojana Kranjca: "Svoboda govora je na nacionalni televiziji dobila nove dimenzije, saj mi je vodstvo RTV-ja prejšnji teden prepovedalo samoironijo na račun javnega zavoda. Ironija je dovoljena, samoironija ne. Ustvarjalci oddaje smo dobili prepoved, da v oddaji imitirajo kogarkoli od zaposlenih na RTV, prepovedana je morebitna izdelava njihovih animiranih likov in kar je najhuje - niti z eno besedo se ne sme omenjati nikogar od zaposlenih na RTV-ju. Skratka, dovoljena je parodija na vse, razen na tisto, kar se dogaja znotraj javnega zavoda."
Hribarja imajo na piki že od prej
Naj spomnimo, da je pred slabim mesecem Hribar okaral vodstvo RTV Slovenija že v intervjuju za sobotni Žurnal: "Pa poglejmo naše vodstvo: Jože Možina je zgodovinar, politik, Igor Pirkovič piše pesmi za narodno-zabavne ansamble in je imel velik uspeh, ko je v Piramido pripeljal Damjana Murka in Turbo Angels, ter generalni direktor Anton Guzej, specialist za menjalnike in štiritaktne motorje, ki je prišel na RTV in izjavil, da sploh ne ve, kaj to je. To je tako, kot bi meni ponudili, da bi bil kirurg na kardiovaskularnem oddelku, čeprav še nikoli nisem niti gledal srčne operacije. Na zasebni televiziji se kaj takega nikoli ne bi zgodilo."
Pred dobrim letom pa je vodstvo RTV skušalo cenzurirati lik reporterja Surle. V njem se je namreč prepoznal urednik tednika Reporter Silvester Šurla: "Po mojem mnenju gre v tem primeru za žalitev, satira, še posebej to velja za nacionalno RTV, pa ne sme biti žaljiva." Šurla se kasneje za tožbo ni odločil.