Eno uro poučevanja ravnanja z diabolom, žonglerskim rekvizitom, je Špela Razpotnik ponujala v Časovni banki, kar je že izkoristila druga uporabnica. Obe sta članici društva, ki je ustanovilo Časovno banko. V banko, ki so jo predstavili včeraj, bodo člani vlagali svoje storitve, ki bodo vrednotene s časom, to je z urami dela. Storitve bodo lahko tudi izkoristili – namesto z denarjem jih bodo plačali z urami, ki so jih v obliki storitev vložili v banko.
“Banka že ima 30 članov, ki so oddali 29 ponudb in 19 povpraševanj,” je povedal predsednik društva Slavko Gaber s Pedagoške fakultete (PeF) Univerze v Ljubljani (UL).
• Pomoč. Ustanovili so tudi pet info točk, kjer bodo tisti, ki nimajo dostopa do interneta ali pa ga ne znajo uporabljati, lahko dobili informacije. Delovati bodo začele čez dva tedna.
• Lokacija. Nahajale se bodo na Starem trgu 30 (3 muhe), na Povšetovi ulici 20, Puhovi ulici 6 in Gosposvetski cesti 4 (Dnevni centri aktivnosti za starejše) ter na Pražakovi ulici 6 (Kralji ulice).
Ura je ura
Kot je pojasnil Gaber, koncept časovne banke ne pozna različnih vrednosti dela. “Ura je ura. Univerzitetni profesor dobi za svoje delo enako kot nekdo, ki bo eno uro popravljal kolo,” je razložil. Za lažji začetek bo banka vsakemu uporabniku ob vstopu namenila pet ur. Uporabniki bodo svoje storitve izmenjevali preko spletne strani, kjer se bodo morali najprej registrirati.
Nadzor nad kakovostjo bo potekal prek ocenjevanja ponujenih storitev. “To je prvi način. Drugi pa je, da bodo v mreži ljudje, ki se poznajo med seboj,” je povedal Gaber. Preden se bo uporabnik uspešno registriral, bodo člani društva morda opravili pogovor z njim, če ga ne bodo poznali od prej.
Omejeno število
Čeprav ustanovitelji Časovne banke upajo na medgeneracijsko povezovanje, bo število uporabnikov omejeno. Navadno je v takih mrežah do tisoč ljudi; če bi bilo zanimanja več, pa bodo predlagali ustanovitev nove banke.
“Deluje že forum, nameravamo pa ustanoviti tudi skupino na Facebooku,” je povedala Martina Hakl, ustanovna članica društva.
Raznolika ponudba
Janez Krek, dekan PeF UL, ki se je včeraj vključil v časovno banko, bo ponujal uro svetovanja pri vpisu v študijske programe. Pričakujejo pa ponudbo učenja jezikov, pomoč pri opravilih na vrtu, pranje avtomobila in drugo. Viktorijo Potočnik, direktorico Pionirskega doma, smo vprašali, ali tovrstne storitve ne bodo predstavljale konkurence plačljivim tečajem. Pravi, da zagotovo ne, saj bodo te dobrodošle, sploh tiste, namenjene otrokom in mladini.