Nezakonito. “Gre za sum nezakonite obdelave osebnih podatkov,” o prepisih prisluhov, ki so v javnost pricurljali v zadnjih dneh, pravi informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar in napoveduje, da bo ukrepala v sklopu svojih pristojnosti.
Pahor kontra Pirc Musarjevi
Notranja ministrica Katarina Kresal je premierju Borutu Pahorju zagotovila, da v sodelovanju s pravosodjem in informacijsko pooblaščenko že pripravlja ukrepe, s katerimi bi prakso odtekanja podatkov iz predkazenskih postopkov zajezili.
premier Borut PahorNi odgovornost medijev, da skrbijo za državotvornost. Za to morajo skrbeti državni organi,
“Medij solidarno skupaj s posredovalcem prisluha odgovarja za škodo, ki jo povzroči posamezniku, ker je prispeval k nastanku škodljivih posledic,” pravi Pirc Musarjeva. Po njenem bi lahko oškodovanec vložil civilno tožbo zaradi kršitve osebnostnih pravic proti obema sostorilcema ali samo proti mediju. Lahko gre tudi za sum storitve kaznivega dejanja kršitve tajnosti pisem in občil, ki se preganja po uradni dolžnosti.
Drugače meni Pahor, ki medijev ne bi sankcioniral: “Mediji niso plačani za to, da varujejo državne skrivnosti, ampak so ljudje v državni upravi plačani za to, da skrbijo za tajnost podatkov. Če tega ne delajo, morajo biti ustrezno sankcionirani."
V prisluhih tudi tujci?
“Ne vem, kako bodo gledali angleški parlamentarci, ko bodo ugotovili, da jim je prisluškovala slovenska policija,“ se sprašuje prvak SNS Zmago Jelinčič, ki pravi, da se je o letalskem muzeju pogovarjal s številnimi ljudmi, ki so tako najverjetneje ujeti v prisluhe. Med njimi je tudi Andrej Horvat, državni sekretar, zadolžen za razvoj Pomurja.