Borut Pahor o protestih v LibijiKot predsednik slovenske vlade ostro obsojam nasilje oblasti, ki ga v nekaterih zalivskih in afriških državah, zlasti surovo v Libiji, izvajajo nad ljudmi, ki zahtevajo politične in družbene spremembe. Represija se mora končati, začeti se mora demokratični dialog o prihodnosti teh držav.
Italijanski premier Silvio Berlusconi je obsodil nasilje nad protestniki v Libiji s strani tamkajšnje vojske.
Kot je dejal, je to "nesprejemljivo", hkrati pa je "zaskrbljen" nad situacijo v severnoafriških državah.
Italijanski premier, ki je sicer dober prijatelj Gadafija, je današnje nasilje na ulicah libijskih mest obsodil potem, ko je bil deležen ostrih kritik, ker nasilja ni obsodil že prejšnje dni.
Berlusconi je Evropsko unijo pozval, naj naredi vse, kar lahko, da se v Libiji ne bo začela državljanska vojna.
Vojska strelja na ljudi
Stanje v državi se zaostruje. Libijska vojska je z letali bombardirala protestnike v mestu Tripolis. Trupla naj bi ležala po vsem mestu, eksplozije pa je bilo slišati zelo daleč stran.
Kot je na Twitterju zapisala Rawya Rageh, je prebivalka libijske prestolnice njeni sestri dejala, da vojska še vedno strelja na protestnike s pravimi naboji. "Gadafi je hujši kot Hitler," je dejala.
Britanski zunanji minister William Hague je dejal, da je slišal informacije, ki namigujejo, da je libijski voditelj Moamer Gadafi zapustil državo in je na poti v Venezuelo.
"Nimam informacij, da je v Venezueli, namigujejo pa, da je na poti tja," je v Bruslju povedal vodja britanske diplomacije. Višji predstavnik venezuelske vlade je že zanikal, da je Gadafi na poti v Venezuelo k svojemu zavezniku, predsedniku Hugu Chavezu.
Srbski delavci trepetajo za življenje
Oboroženi moški naj bi ponoči napadli okoli 50 srbskih državljanov, zaposlenih v podjetju Petrolcomet, ter turške gradbene delavce. Srbski delavci so za pomoč zaprosili po elektronski pošti. V napadu sicer ni bil nihče ranjen, moški so zdaj na varnem, Srbija pa že ureja vse potrebno za njihovo evakuacijo. Srbskemu veleposlaništvu v Libiji se je doslej javilo okoli 700 Srbov, vendar pa jih je v državi najverjetneje precej več.
Svoji letali za evakuacijo državljanov sta v Libijo že poslali tudi Portugalska in Avstrija. Sicer pa o umiku državljanov danes v Bruslju razpravljajo zunanji ministri Evropske unije v Bruslju. Turčija je po svoje državljane v Libijo, večinoma gradbene delavce, poslala dva trajekta.
Tudi tuja podjetja, predvsem naftne in plinske družbe, umikajo svoje osebje iz Libije. Na evakuacijo naj bi se tako pripravljal britanski energetski koncern BP, nenujno osebje iz Libije umikajo tudi italijanski Eni, avstrijski OMV, norveški Statoil in poljski PGNIG.
Neuradno v Libiji deset Slovencev
Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) nima podatkov o tem, koliko slovenskih državljanov je trenutno v nemirni Libiji, saj državljani niso obvezani sporočati, da potujejo tja ali kdaj se nameravajo vrniti. Radio Slovenija je sicer poročal, da naj bi bilo v nemirni državi trenutno okoli deset Slovencev, vendar pa se ti ne nahajajo na kriznih območjih.
Kot so nam povedali na MZZ, jim ni znano, da bi kakšen slovenski državljan v Libiji potreboval konzularno pomoč. "Slovenija spremlja razmere v Libiji in bo v primeru poslabšanja varnostnih razmer tudi ustrezno ukrepala. Pri tem se okvirno in vsebinsko usklajujemo z drugimi državami EU," so še sporočili z MZZ. Vsa nenujna potovanja v Libijo so sicer na ministrstvu odsvetovali že včeraj. Vsem, ki bi odšli v Libijo ali so trenutno tam, svetujejo "izredno previdnost ter izogibanje krajem, kjer potekajo demonstracije in zborovanja, ter upoštevanje varnostnih navodil lokalnih oblasti".
Po nekaterih podatkih je v štirih dneh protestov umrlo že 233 ljudi, samo v Tripolisu naj bi danes ponoči umrlo več ducat ljudi.
Dogajanje v Libiji ima velik vpliv na mednarodno gospodarstvo. Cene bencina so poskočile, vrednosti evropskih delnic pa so padle.
Bengazi v plamenih
Protesti pa postajajo vse nasilnejši. Vlada je izgubila nadzor nad večjim delom Bengazija. Vzhodni del mesta, kjer so se protesti začeli, naj bi bil že v rokah protestnikov.
Protestniki obvladujejo tudi ulice Tripolisa. Zažgali so vladno poslopje – stavbo, kjer zaseda parlament, ko seje potekajo v Tripolisu – in zasedli stavbo državne televizije. Protivladni protesti so izbruhnili tudi v Ras Lanufu, mestu kjer je naftna rafinerija, ki naj bi jo po poročanju časnika Quryna poskušali zaščititi zaposleni.
Zaradi "čezmerne uporabe nasilja" je odstopil libijski pravosodni minister Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil, poroča Quryna. Po pisanju libijskega časnika Qurina, se je za odstop odločil zaradi pretirane uporabe sile proti neoboroženim protestnikom.
Grozi državljanska vojna
Z žugajočim prstom je med intervjujem na državni televiziji sin libijskega voditelja Moamerja Gadafija dopovedoval, da se njegov oče nikakor ne namerava umakniti z oblasti in da ni pobegnil v tujino. Celo več, napovedal je, da se bodo borili vse do zadnjega. "Naša volja je močna, vodja Moamer Gadafi vodi boje v Tripolisu, mi mu stojimo ob strani, prav tako libijska vojska. Borili se bomo vse do zadnjega," je dejal Saif Al Islam Gadafi.
Po eni strani je obljubljal dialog o reformah in dvig plač, po drugi pa grozil, da bodo okrepljene vojaške sile zatrle krvavi upor, ki je še eden v valu, ki je politično sceno obrnil na glavo v Tuniziji in Egiptu.
Saif Gadafi je dejal, da bodo po državi tekle reke krvi, če se bodo protesti nadaljevali: "Če se bodo te razmere nadaljevale, bo huje, kot je bilo v Jugoslaviji."