Danes obeležujemo mednarodni dan pogrešanih otrok. Po podatkih slovenske policije so samo letos prejeli 40 prijav o pogrešanju otrok in mladoletnikov, ki so odšli od doma, in 239 prijav o pobegu mladoletnikov iz vzgojnih zavodov. Obenem pa v Sloveniji v zadnjih letih ni bilo nobene ugrabitve ali poskusa ugrabitve otroka.
Policisti se sicer soočajo s primeri, ko eden od staršev otroka odpelje ali drugemu staršu onemogoča stike z otrokom, česar pa ne moremo šteti kot ugrabitev, temveč gre v takih primerih za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe, poroča STA.
Pogrešan komaj triletnik, Maja pogrešana 25 let
Po podatkih, objavljenih na spletni strani policije je od aprila pogrešan Shadu Lisec, rojen leta 2008. Za podrobnosti smo zaprosili policijo, kjer pa so nam odgovorili, da zaradi varovanja pravic otroka več ne smejo povedati.
Še vedno je na seznamu pogrešanih tudi Doroteja Pasar, ki bo letos dopolnila 21 let. Pogrešana je od leta 2007, nazadnje pa so jo videli na avtobusni postaji v Trzinu.
Že kar 25 let pa je pogrešana Maja Vojvoda iz Ljubljane. V času izginotja je bila stara komaj 11 let. Nekaj dni po izginotju naj bi iz tujine poklicala babico, vendar policija ni uspela izslediti klica.
Nekatere izginotja odmevajo po svetu
Najbolj odmevno izginotje otroka na svetu zadnja leta je zagotovo primer britanske Maddie McCann. Takrat še ne štiriletnica je na začetku maja 2008 izginila iz portugalskega obmorskega letovišča Praia da Luz. Čeprav je primer zelo kontraverzen, policija pa je za izginotje sumila celo njena starša, je ravno njuna vztrajnost pri iskanju Evropo opozorila na problematiko izginotja otrok.
Lani že več kot 500
So pa primeri pobegov otrok od doma toliko pogostejši. Leta 2008 je policija razpisala 107 iskanj pobeglih otrok od doma in 305 iskanj pobeglih otrok oziroma mladoletnikov iz vzgojnih zavodov. Število pobegov iz vzgojnih zavodov sicer po podatkih policije narašča. Leta 2009 je bilo takih primerov že 372, lani pa 422. Precej nižje je število otrok, ki pobegnejo od doma. Leta 2009 je od doma odšlo 71 otrok, leto pozneje 81.
Za pobeg najpogosteje krivi konflikti
Vzroki za pobeg so različni, vendar gre najpogosteje za konflikte v domačem okolju, denimo zaradi neuspehov v šoli, pojasnjujejo na policiji. Kljub temu pa na policiji vseeno ne morejo zatrditi, da se število otrok, ki pobegnejo od doma v času zaključka šolskega leta, poveča. Po izkušnjah policije pa starejši mladoletniki pobegnejo od doma, da bi svobodno lahko počeli, kar želijo, denimo odšli na izlet s prijatelji.