Slovenija
53665 ogledov

Lahko se zgodi, da boste morali za regres plačati dohodnino

denar bankovci Profimedia
Prav lahko se zgodi, da bodo morali mnogi za del regresa doplačati dohodnino. Če ob izplačilu regres izpolnjuje pogoje za oprostitev prispevkov in dohodnine, ni nujno, da jih bo tudi konec leta.

Podjetja morajo do 1. julija izplačati regres, mnogi to storijo z junijsko plačo. Minimalni regres je določen v višini minimalne bruto plače, to je letos 1.074,43 evra. Regres navzgor ni omejen, je pa do višine povprečne bruto plače oproščen prispevkov in dohodnine. Zakon o dohodnini pravi, da se pri določanju zneska povprečne mesečne plače zaposlenih "upošteva zadnji podatek Statističnega urada Republike Slovenije". A konec leta se pri odmeri dohodnine ne upošteva zadnja znana povprečna bruto plača v času izplačila, ampak povprečna plača v celotnem letu. Ta pa je bila lani nižja od plače za marec, ki je bila znana v času izplačila regresa.

Zadnja znana povprečna bruto plača za marec je bila objavljena 23. maja in znaša 2007,92 evra. To pomeni, da lahko delodajalci do naslednje objave brez dohodnine in prispevkov plačajo tako visok regres. Nekateri so regres že izplačali in so lahko neobdavčeno in brez prispevkov plačali nižji znesek. Povprečna plača za februar, ki jo je statistični urad objavil konec aprila, je znašala 1927,08 evra, torej skoraj 81 evrov manj. V Krki so izplačali regres v višini plače za januar, ki je bila 1923,92 evra. Če je delodajalec regres izplačal konec maja ali ga še namerava, je bil lahko neobdavčen znesek občutno višji.

Desetina zaposlenih je lani prejela regres, ki je presegal mejo za oprostitev dohodnine in prispevkov

11.390 delodajalcev (17 % vseh delodajalcev, ki so obračunali regres za leto 2021)  je za 85.400 delojemalcev  (10 % vseh zaposlenih, ki so prejeli regres za letni dopustza leto 2021) obračunalo regres, ki je bil višji od povprečne plače za leto 2021 (1.969,59 €).

Finančna uprava 

V informativnem obračunu dohodnine se upošteva podatek o povprečni plači v letu, za katerega se odmerja dohodnina, so nam pojasnili na finančni upravi. Ta pa je bila lani nižja kot povprečna plača za marec, ki je znana, ko večina delodajalcev izplačuje regres. Lani je bila povprečna plača za marec 2009,50 evra, povprečna plača v celem letu pa 1.969,59 evra. Ni torej izključeno, da bo enako letos.

Prispevkov ni treba doplačati, dohodnino pa 

Če je nekdo lani dobil 2009,50 evra regresa, bi moral tako od 40 evrov plačati prispevke in dohodnino, torej dobrih 15 evrov prispevkov delodajalca in delavca in nato od preostalih 25 evrov še dohodnino, v razredu s 33-odstotno dohodnino bi to pomenilo še osem evrov dohodnine. Na finančni upravi so nam pojasnili, da se dohodnina na letni ravni poračuna, za prispevke pa poračun na letni ravni ni predviden.

Če pa je podjetje že ob izplačilu preseglo znesek zadnje znane povprečne bruto plače, pa je moralo za znesek regresa, ki jo je presegal, plačati tako prispevke kot akontacijo dohodnine.

janez.zalaznik@styria-media.si

 

Komentarjev 17
  • bobubob 13:14 02.junij 2022.

    V finančnem breznu prejšnje vlade se je udrlo dno - tam je zazijalo novo brezno in nekako bo vendarle treba pospešiti polnjenje. Ker je to, predvsem zaradi Janševe idealne priprave terena za 'nove obraze', želja volilcev.

  • Plavi-mil 17:45 01.junij 2022.

    Plačajte,plačajte svoboda prihaja, do takrat pa plešite in pojte, ha,ha,ha.....

  • bojovi 15:29 01.junij 2022.

    Kaj pa je to novega, čim več pograbit da ja ljudem ne ostane niti centa.