- Varna in zanesljiva oskrba Slovenije z električno energijo in zmanjševanje uvozne odvisnosti. Brez gradnje TEŠ 6 bi bila Slovenija po letu 2016 vsaj dvakrat bolj energetsko odvisna od uvoza električne energije kot danes, trdijo v HSE.
- Stabilnost elektroenergetskega sistema, ki ga JEK1 in morebitna bodoča JEK2 ne moreta zagotoviti.
- Delo za domačo industrijo.
- Uporaba domačega energenta ter zagotavljanje zanesljive oskrbe z elektriko tudi v primerih mednarodnih zapletov pri dobavi plina.
- Zaradi novega bloka bo lastna cena električne energije od 25 do 30 odstotkov nižja od trenutne lastne cene.
- Zamik pri gradnji na leto pomeni 75 milijonov evrov stroškov zaradi nakupa dodatnih pravic do emisijskih kuponov in oportunitetnega stroška zaradi višje lastne cene električne energije.
- Specifične emisije CO2 se bodo ob enaki količini električne energije v TEŠ znižale za 35 odstotkov. Znižale se bodo tudi druge ekološke obremenjenosti okolja.
- TEŠ 6 predstavlja socialno in stroškovno optimalen scenarij postopnega zapiranja Premogovnika Velenje do leta 2054.
Po prepričanju premierja Boruta Pahorja se bo naložba nadaljevala, saj bi bili stroški v primeru neizgradnje precej višji. Doslej je bilo v TEŠ 6 namreč vloženih že 150 milijonov evrov. Vlada naj bi danes sprejela tudi odločitev o poroštvu države za gradnjo TEŠ 6 v višini 550 milijonov evrov.
HSE optimističen
V Holdingu slovenske elektrarne (HSE) so za naš portal povedali, da verjamejo, da so državo s svojimi argumenti prepričali in pričakujejo vladno podporo projekta. Po njihovem mnenju bi zaradi odpovedi največ izgubila prav država oziroma davkoplačevalci.
Na očitke nevladnih organizacij (NVO) odgovarjajo, da jih preseneča dejstvo, da se je toliko razprav in ugovarjanj začelo šele pet let po pripravi projekta in neposredno po tem, ko je bilo vanj vloženo že toliko denarja.
V HSE poudarjajo, da bo prav šesti blok termoelektrarne Sloveniji pomagal pri doseganju zavez o zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov. Ob tem kot neresnične zavračajo očitke, da se scenarij gradnje TEŠ 6 neprestano spreminja, kar dokazuje tudi dokumentacija. Te po besedah HSE, NVO kljub večkratnim pozivom niso dovolj skrbno pregledale.
Za konec izpostavljajo še dejstvo, da so trenutno največji proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov pri nas, in dodajajo, da je ta trenutek največja težava umeščanje hidroenergetskih objektov v prostor, kar bi lahko v prihodnosti privedlo do uvoza električne energije iz manj primernih proizvodnih obratov.
Očitki ne pojenjujejo
NVO na drugi strani rišejo drugačno zgodbo. Nevladne organizacije Focus, Greenpeace Slovenija, Umanotera in Inštitut za trajnostni razvoj so v sredo na vlado naslovile pismo, s katerim jo še enkrat pozivajo, naj zavrne gradnjo TEŠ 6.
Omenjene organizacije verjamejo, da je projekt neskladen z zastavljenimi cilji in naj ga vlada odloži vsaj do takrat, dokler ne bodo z zakonom in strategijo dorečeni podnebni cilji. Sporna se jim zdi tudi odsotnost alternativnih rešitev in financiranje projekta.
To namreč temelji na bančnih posojilih, za katera bo poroštva nudila država. Ker bo v prihodnosti cena nove valute CO2 negotova, to pomeni tudi tveganje za naložbo, stroški neuspeha pa bi v tem primeru padli na ramena državljanov.
Prav tako se v različnih dokumentih pojavljajo različni podatki o količinah izpustov novega bloka ter same termoelektrarne. Pojavili so se tudi sumi o koruptnosti posla, katerega vrednost je s prvotnih 600 milijonov evrov narasla na 1,1 milijarde evrov, primer pa je vzela pod drobnogled tudi protikorupcijska komisija.