Vinko Gorenak (SDS) je tako uvodoma izpostavil, da je v primeru omejevanja dostopa šlo za "dokumentirano kršitev zakona".
Prav tako je direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Sebastjan Selan po njegovem mnenju kršil zakon, ko je dokumente oktobra lani označil z oznako tajno. Kot je poudaril, bo vztrajal na tem, da se odprejo arhivi, katerih razkritje bi lahko ogrozilo varnost posameznikov. Če ne drugače, lahko Sova osebne podatke teh oseb tudi zakrije, je pojasnil.
Predsednik komisije Zvonko Černač (SDS) je v nadaljevanju med drugim spomnil, da je komisija direktorja Sove že na prejšnji seji pozvala, naj z gradiv umakne stopnjo tajnosti, a tega Selan ni storil.
Vpogled v dokumentacijo ni bil omogočen niti pooblaščeni skupini komisije za nadzor, ki je danes obiskala Sovo, je povedal Černač, ki meni, da Sova tega vpogleda ne bi smela preprečevati.
Pahor: ogroženi bi lahko bil nacionalni interesi
Kot predsednik Sveta za nacionalno varnost je pred komisijo nastopil tudi premier Borut Pahor. Izpostavil je zlasti morebitne posledice razkritja nekaterih dokumentov za slovenski nacionalni interes.
Pahor je povedal, da bi ob razkritju določenih informacij lahko prišlo do položaja, v katerem bi bili ogroženi nacionalni interesi in varnost. Razkritje informacij za nazaj bi namreč lahko škodovalo ljudem, ki so delali izven naših meja za interese naše države, je dejal.
Odgovor na te dileme je po prepričanju premiera novela zakona o hrambi arhivskega gradiva. Zatrdil je še, da ne brani nikogar "iz prejšnjega režima" in da ne gre za ideološko vprašanje. Ne direktor Sove ne vlada in ne on sam nimajo osebnih motivov za to, da se arhivi zapirajo, je dejal.