Vursov in terenski veterinar sta pri kobili na kmetiji v Stari Fužini na Gorenjskem potrdila infekciozno anemijo. Dvema konjema sta odvzela vzorce krvi.
Uradni veterinar Vursa je danes skupaj s terenskim veterinarjem na kmetiji v Stari Fužini na
Gorenjskem opravil epizootiološko poizvedbo na terenu zaradi kobile, ki je bila serološko pozitivna
na infekciozno anemijo konj. Kobilo so evtanazirali, konjema, s katerima je bila skupaj na paši, pa
odvzeli vzorce krvi. Na podlagi epizootiološke poizvedbe je uradni veterinar ugotovil, da je v reji
le ena kobila, ki pa je bila na paši skupaj s še dvema konjema, katerima je bila danes odvzeta kri
za preiskavo, so sporočili iz Veterinarske uprave RS (Vurs).
IAK je virusna bolezen kopitarjev, |
ki jo povzroča lentivirus iz družine Retroviridae in se pojavlja po celem svetu. Infekcija, včasih poznana tudi kot "močvirska mrzlica", je omejena na kopitarje. Bolezen ni nevarna za človeka. |
Močvirska mrzlica
IAK se pojavlja v več oblikah. Pri akutni obliki se pojavi povišana telesna temperatura, neješčnost, brezvoljnost; pri kronični pa ponavljajoča se stanja povišane telesne temperature, slabokrvnost, hitra izguba telesne teže in otekline spodnjih delov telesa (trebuh, noge …). Okužba se lahko kaže tudi samo s pozitivno reakcijo v serološkem testu. Čas od okužbe do pojava kliničnih znakov je ponavadi od enega do treh tednov, lahko pa se klinični znaki zaradi različnih vplivov okolja in gostitelja razvijejo šele po treh mesecih. Okuženi kopitarji ostanejo nosilci virusa celo življenje in predstavljajo zbiralnik virusa. V naravi virus prenašajo krvosesni insekti (obadi, hlevske muhe itd.). Možen je tudi prenos s krvjo preko uporabe okuženih igel in okužba ploda preko matere. Bolezni ni mogoče zdraviti, prav tako pa ne obstaja preventivno cepivo.