Enajst dni po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca, se pri predsedniku največje opozicijske stranke Janezu Janši začenjajo pogajanja o novi, večinski koaliciji, ki so ji v SDS nadeli ime "Za Slovenijo".
Janez Janša, ki je koalicijo skušal sestaviti že po parlamentarnih volitvah 2018, je v ponedeljek vabila na pogajanja poslal vsem parlamentarnim strankam. Odzvali so se v SMC Zdravka Počivalška, NSi Mateja Tonina in DeSUSu Aleksandre Pivec. V LMŠ, Levici, SD, SAB in SNS so pogajanja z Janšo zavrnili. V DeSUS so napovedali, da bodo, če bo Janša odpiral ideološke teme, pogajanja zapustili. Več:
Janša: Razlika je v času prostega teka
V SMC bi vsaj en ali dva poslanca potegnila ročno
Pogovori naj bi potekali v dveh delih, če bodo danes ugotovili, da so načelno pripravljeni uskladiti programe in da imajo na ključna vprašanja podobne poglede, se bodo v drugem krogu v torek, že pogovarjali o programih po resorjih, organizaciji vlade in kadrovski ponudbi.
SDS, SMC, NSi in DeSUS imajo v parlamentu skupaj 48 glasov, predvsem pri SMC pa je odprto vprašanje, ali bi na sodelovanje z Janšo pristalo vseh deset poslancev, vključno z Janijem Möderndorferjem in Branislavom Rajićem.
"Če bo mandatar Janez Janša, si upam trditi, da ne bo enotne podpore poslanske skupine, da bi vsaj en ali dva poslanca utegnila »potegniti ročno zavoro«," meni analitik Andraž Zorko z Valicona. Skoraj zagotovo pa bi po mnenju Zorka, koalicijo s SDS v SMC podprli vsi, če bi kot mandatar nastopil Zdravko Počivalšek, zelo verjetno pa tudi, če bi bil mandatar nekdo tretji, recimo nestrankarski kandidat, kar pa se Zorku sicer zdi malo verjetno.
SMC na dve stolčkih
Ravnanje SMC bo ključno za možnost oblikovanja koalicije na čelu z Janezom Janšo, prav tako pa bo odločitev SMC ključna za obstoj ali razpad stranke. Javnomnenjske ankete SMC ne kažejo dobro, vprašanje je, ali bi se stranka na predčasnih volitvah sploh uvrstila v parlament.
"V vladi SDS usoda stranke nepredvidljiva"
"Odgovor je skupni nastop z LMŠ, še posebej, če bi k temu bloku oz. predvolilni koaliciji pristopile še kakšne manjše stranke ali lokalne iniciative, ki jih je pozval Šarec v svojem odstopnem govoru. V vladi pod vodstvom SDS je usoda stranke zagotovo bolj nepredvidljiva, čeprav ne nujno usodna," meni Zorko.
Anketa: Volivci proti sodelovanju SMC s SDS
Glede na zadnje ankete, Počivalškovega sklepanja poslov z Janšo volivci ne bi nagradili. V anketi, ko jo je za Dnevnik opravila Ninamedia, več kot 82 odstotkov volivcev SMC ne odobrava sodelovanja s SDS.
Da je SMC tista stranka, ki mu lahko prekriža načrte o predčasnih volitvah, se zaveda Marjan Šarec, zato je že v odstopni izjavi SMC javno povabil k sodelovanju. Druga poteza s katero naj bi Šarec Počivalška skušal speljati na svojo stran pa naj bi bilo včerajšnje soglasje vlade, ki opravlja tekoče posle, Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) k načrtu upravljanja kapitalskih naložb za leto 2020. Gre za ključni projekt ministra za gospodarstvo in predsednika SMC Zdravka Počivalška.
Na pogajanja v trojčku?
"Če nastopijo kot nekakšen sredinski blok, ki ima 22 poslancev, so seveda precej bolj enakovreden partner v pogajanjih s stranko, ki ima 26 poslancev - pogajalska izhodišča so s tem precej boljša. Precej lažje bi v tem primeru zagovarjale izbiro mandatarja, ki ni Janez Janša," pravi Zorko in dodaja: "Če bi se dejansko uspeli med sabo dogovoriti okoli ključnih programskih točk in vzdržati kot enoten blok, bi to predstavljajo moč, ki je večja od preprostega seštevka treh strank – ravno medsebojna trenja med nekaterimi strankami znotraj zdaj že bivše koalicije so bila namreč tista, ki so bistveno prispevala k predčasnemu koncu zadnje vlade."
Spet bo na zavodu prijavljenih kar nekaj padlih poslancev s par tisočaki mesečne rente in spet si bo le malokateri(a) "uspel" najti zaposlitev pred iztekom bonitetnega roka.....
"Kdo da več, Janša ali Šarec?" Kakšen butast naslov članka! Ali Šarec sestavlja vlado?
kdo da več Janša al Šarec,če še ljudje ne vejo Šarec je dal odstop kaj komu ni jasno