Obveščanje. Vsem, ki jih zanima, ali bodo prihodnje leto še upravičeni do denarne socialne pomoči, otroškega ali varstvenega dodatka, do državne štipendije in drugih socialnih prejemkov, bodo od januarja na voljo brošure s pojasnili. Te bodo ljudje lahko dobili na centrih za socialno delo, ministrstvu za delo (tudi na spletni strani) ter na območnih službah zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in zavoda za zaposlovanje.
Junija bo namreč začela veljati nova socialna zakonodaja, ki bo dodobra prevetrila pravice prejemnikov.
V pomoč sto tisoč ljudem
Ministrstvo je za omenjeni zgibanki Uveljavljanje pravic iz javnih sredstev ter Denarna socialna pomoč in varstveni dodatek, ki jih je natisnilo v skupaj sto tisoč izvodih, plačalo 4.644 evrov.
Katere pravice imam?
• Socialna pomoč. Tisti, ki imajo prihranke ali premoženje, presegajoče 13.863 evrov, do nje ne bodo upravičeni. V to ne bosta všteti vozilo pod 8.087 evri in stanovanje, v katerem človek živi, a le do primerne velikosti (na primer 130 kvadratnih metrov za štiričlansko družino). Na centrih za socialno delo bodo pri samskih upoštevali prihranke, ki presegajo 500 evrov, pri družinah pa prihranke, višje od 1.500 evrov.
• Mladi. Brezposelni, stari od 18 do 26 let, ki živijo pri starših, bodo lahko dobili največ 202 evra socialne pomoči.
• Izredna pomoč. Družina, v kateri sta oba od staršev brezposelna, imata pa dva šoloobvezna otroka, bo lahko prejela izredno socialno pomoč v višini 809 evrov.
• Otroški dodatek. Za osnovnošolca, ki je prvi otrok v družini, bo znašal od 19 do 114 evrov, za dijaka pa do 168 evrov.
• Državna štipendija. Starejši od 18 let bodo lahko dobili od 70 do 190 evrov.