Slovenija
2722 ogledov

Kako bo z legalizacijo marihuane, vlada še skriva, v javnosti prve podrobnosti

konoplja marihuana joint zvitek Profimedia Zvijanje zvitka marihuane.
V koaliciji in še posebej v stranki Svoboda so julija slavili rezultate referendumov in napovedali, da bodo zakonske podlage pripravljene do konca leta, a mesec dni je odgovore na vprašanje, kako se uresničujejo obljube glede legalizacije uporabe konoplje, težko dobiti.

Oba zakonska predloga glede konoplje, ki bosta udejanjila voljo volivk in volivcev na junijskem referendumu, pripravlja poslanska skupina Svoboda. Potek priprave obeh zakonov koordinira državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Metka Paragi s svojo delovno skupino. Kdo so člani delovne skupine, ni jasno, imena naj bi razkrili, ko bosta zakona pripravljena. 

konoplja marihuana joint zvitek | Avtor: Profimedia Profimedia

Napoved o sprejetju zakonov do konca leta težko uresničljiva

Na mednarodni konferenci o poslovanju s konopljo, ki je na Bledu potekala 13. septembra, je Metka Paragi napovedala, da bo tudi v Sloveniji do konca leta 2024 pripravljena nova zakonodaja, ki bo uredila področji gojenja in predelave konoplje za medicinske namene ter gojenja in posedovanja za osebno rabo. "Z vso odgovornostjo izpolnjujemo obljubo in pripravljamo sodobno evropsko zakonodajo, ki bo našim državljanom omogočila dostop do varnih in strokovno podprtih konopljinih izdelkov za zdravje in dobro počutje," je poudarila.

Preberite še, kaj se dogaja z zakonom glede evtanazije:  bolnik bolnišnica Slovenija Po referendumu kompromis, ki bi lahko zaživel v praksi

A v Svobodi zdaj glede tega niso več tako prepričani. "Pričakujemo, da bosta osnutka obeh zakonov v kratkem poslana v koalicijsko usklajevanje," so sporočili. Pri medicinski rabi konoplje večjih političnih nesoglasij ni pričakovati, saj je ta v Sloveniji dovoljena že vrsto let, težava pa je v tem, da pogoji za gojenje konoplje v medicinske namene niso določeni. Ker domača pridelava še vedno ni mogoča, smo odvisni od uvoza. Zdravniki pripravke iz konoplje redko predpišejo, saj glede uporabe konoplje v medicinske namene še vedno obstajajo številni tabuji.

Prvi zakon naj bi celovito in sistematično uredil gojenje, proizvodnjo, promet in uporabo konoplje v medicinske, znanstvene in industrijske namene. V skladu z določili enotne konvencije Združenih narodov o mamilih bo ustanovljena javna agencija, ki bo podeljevanja dovoljenja za gojenje konoplje v medicinske namene. Dostop do medicinske konoplje in prodaja registriranim uporabnikom naj bi bila mogoča v lekarnah. 

Gojenje in predelavo v medicinske namene je na posvetovalnem referendumu podprlo 66,56 odstotka volivcev, podpora glede osebne rabe marihuane pa je bila med vsemi referendumskimi vprašanji najbolj tesna in je znašala 51,50 odstotka.

Glede legalizacije marihuane v osebne namene v koaliciji manj enotni

Več težav pri doseganju političnega konsenza je pričakovati glede drugega zakona, ki naj bi uredil pogoje za gojenje konoplje za omejeno osebno uporabo. "O podrobnih rešitvah bomo lahko govorili šele, ko bo zakon usklajen na ravni koalicije," na vprašanja, kakšne bodo rešitve glede uporabe marihuane za osebno rabo, jo bo mogoče kupiti ali gojiti, odgovarjajo pri Svobodi. Neuradno pa je slišati, da naj bi Slovenija sledila zgledu Nemčije, kjer ima lahko posameznik pri sebi do 25 gramov konoplje, doma pa lahko hrani do 50 gramov in goji do tri rastline za osebno rabo.

Marihuana marš | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Preberite še, kaj se dogaja z zakonom o preferenčnem glasu:  Robert Golob Slovenija Golob odvisen od NSi, tako jih skuša pridobiti

V Nemčiji se lahko tisti, ki doma ne želijo gojiti rastlin, pridružijo konopljinim klubom, kjer si člani medsebojno dobavljajo konopljo za osebno uporabo.

Vsekakor pa naj ne bi obveljal nobeden od doslej obravnavanih predlogov glede legalizacije marihuane. SMC je kot prva parlamentarna stranka predlog za legalizacijo konoplje v parlament vložila že leta 2018. Svoj zakon so pripravili tudi v Piratski stranki. 

"V okviru posvetovanj z zunanjimi strokovnjaki, s katerimi sodelujemo, se je izkazalo, da je treba predloge, ki so bili pripravljeni v preteklosti, dodelati in nadgraditi, kar pomeni, da bosta naša zakonska predloga vsekakor obsežnejša od dosedanjih osnutkov," pojasnjujejo  pri Svobodi. "Naš cilj je namreč zagotoviti, da bo nova zakonodaja strokovno pripravljena, dosledna in tudi v skladu z mednarodnimi pravnimi akti, ki jih je ratificirala Republika Slovenija. Namen predlaganih zakonov bo torej zagotoviti ustrezne pogoje za dostop prebivalcev Slovenije do konoplje za uporabo v medicinske namene, trajno oskrbo s konopljo za uporabo v medicinske namene, kakovost konoplje in varnost uporabnikov, hkrati pa tudi ustrezne ukrepe, s katerimi bo moč preprečiti nezakonito trgovino s konopljo in njeno zlorabo."

sergeja.hadner@styria-media.si

Komentarjev 17
  • bleki 21:59 23.november 2024.

    Kdor jo hoče kadit jo bo, pa bila legalizirana ali pa ne. Seveda je bolje, da je legalizirana, ker uporabniki ne bodo rabili kupovati od krimi alcev in se izpostavljati nevarnosti.

  • Pierre 13:42 23.november 2024.

    Janševi zadrogirani od oblasti....

  • Ender3 12:34 23.november 2024.

    Ne da skrivajo, bojijo se s predlogi priti na dan..Opozicija bo takoj vsemu proti, ker to je njihov modus operandi kadar niso na oblasti..Pravo in zdravo je zgolj tisto, kar oni predlagajo. Tematika pa je za politične točke sila pomembna..