Slovenosti ob 100. obletnici kapelice pod Vršičem, ki se ga je udeležil ruski predsednik Vladimir Putin, se je udeležilo okoli 2.500 ljudi. Med njimi so bili visoki politični predstavniki naše države, gospodarstveniki, člani društva Slovenija - Rusija ter drugi povabljeni gostje, pa tudi drugi obiskovalci, ki so si zagotovili akreditacijo.
Varnostni ukrepi so bili in vse do konca obiska ostajajo izjemno strogi. Tako je na trasi Putinove poti ogromno policije, nadzorujejo tudi vse podvoze in nadvoze. Tudi na vzporednih cestah veljajo določene omejitve prometa, tudi tam so policisti.
Celotno traso so vse dopoldne preletavali policijski helikopterji, ki sedaj budno spremljajo tudi kolono vozil z visokim gostom.
Na samem prizorišču slovesnosti pod Vršičem so morali obiskovalce skozi podoben pregled, kot velja na letališčih. Prepovedani so bili dežniki in omejeni drugi predmeti, ki jih je lahko oseba prinesla na prizorišče.
Povsod so stali policisti, pa tudi vojaki, oboroženi z avtomatskim orožjem, bržkone je bilo veliko varnostnega osebja v civilnih oblačilih pomešanega tudi med občinstvo.
Pri kapelici so nekateri na začetek slovesnosti čakali več ur, za dodatno uro čakanja pa je poskrbel kasnejši pristanek Putinovega letala. Vendar so ljudje čakanje prenašali brez pritoževanja in z razumevanjem, nekateri so celo igrali karte ali se kratkočasili na kakšen drug način: "Ni nam težko čakati, gre za velik dogodek, na katerega smo zelo ponosni. Sicer pa, a slišite, kako lepo pojejo ti ruski pevci", nam je povedala sicer dolgoletna obiskovalka iz Radovljice.
Ob prihodu kolono črnih vozil s spremstvom, je seveda na Vršiču završalo. Pravzapra že nekaj minut prej, ko je iz avtomobila stopil gostitelj visokega ruskega gosta, slovenski predsednik Borut Pahor.
Ob prihodu Putina so ljudje vstali in z glasnim ploskanjem pospremili rokovanje obeh predsednikov, ki sta se skupaj, v družbi številnih varnostnikov in spremstva sprehodila po stopnicah do kapelice.
Sicer smo ob prireditvi pri Ruski kapelici danes slišali besede namenjene prijateljstvu, spominu in miru med narodi, pa tudi nekaj dejstev o plazu, ki se je 8. marca 1916 utrgal s Prosojnika in pod seboj pokopal 110 ruskih ujetnikov takratne avstroogrske monarhije.
Ob pokopavanjem žrtev se je pojavila ideja o postavitvi tega spomenika, ki se je ohranil do danes.
Čez dobro uro sta se predsednika skupaj vsedla v Putinovo limuzino in se odpeljala proti Ljubljani obiskovalce pa so pričakali številni avtobusi in jih odpeljali v dolino, v Kranjsko goro, kjer jih v velikem šotoru čaka pogostitev.
PREBERITE ŠE:
-
Putin se je pod Vršičem zahvaljeval Slovencem
-
Tako hitro so Putina pripeljali pod Vršič
-
"Veliko nam pomeni Putinov obisk, čeprav gre le mimo"
-
Tuji tisk: Glavna tarča tudi Slovenija
-
Hkrati protestirali za in proti Putinu