Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod) sta svojo odločitev že sporočila
upravi podjetja. Kot je povedala direktorica oddelka za strateško komuniciranje na Kadu
Vesna Razpotnik, trenutne razmere v Palomi ne dopuščajo možnosti podpore
predlaganim sklepom o dokapitalizaciji družbe, zato jih ne bodo podprli. Prvi mož Palome
Bojan Rajtmajer danes za pojasnila, kaj to pomeni za Palomo, ni bil dosegljiv.
V Kadu od uprave pričakujejo konkretne predloge ukrepov na podlagi sanacijskega načrta
družbe, nato pa bodo skušali skladno s svojimi pristojnostmi v sanacijskem postopku tudi
sodelovati. O konkretnih načinih sodelovanja za zdaj še niso dogovorjeni, po neuradnih podatkih pa
naj bi sklada Palomi zagotovila poroštvo za najem posojil, ki naj bi jih podjetje najemalo na
podlagi posameznih v sanacijskem načrtu predvidenih projektov.
Ponudbe
|
Za Palomo so se zanimali tudi madžarski Paper & More in bosanska Violeta, ki pa ponudb nato
sploh nista oddala.
|
Dnevni red skupščine
Kljub predlogu Kada in Soda, da se omenjena točka umakne iz dnevnega reda skupščine, pa ta po zagotovilih predsednika Palominega nadzornega sveta Kreša Šavriča vseeno bo. V vsakem primeru bodo izpeljali predstavitev sanacijskega načrta, ki so jo zahtevali mali delničarji. V primeru umika predloga dokapitalizacije z dnevnega reda bosta posledično brezpredmetna tudi oba nasprotna predloga malih delničarjev, ki se niso strinjali s predlaganim načinom, s katerim bi se večinska lastnika lahko izognila objavi prevzemne ponudbe.
Za Kad in Sad je privatizacija končana
Sicer pa je ob tem za večinska lastnika že zaključen tudi drugi poskus privatizacije Palome. Že v četrtek so namreč edinega ponudnika, ki je v roku oddal ponudbo za lastniški delež v Palomi, obvestili, da je ponudba nesprejemljiva. Po neuradnih podatkih gre za avstrijsko družbo Alca-Med, ki se je v preteklosti za Palomo že zanimala.
Zaposlene skrbi
Vse skupaj še najbolj skrbi zaposlene v Palomi, ki so po besedah predsednika sveta delavcev Jožeta Korotaja še prejšnji mesec s strani vodilnih v Kadu in Sodu dobivali drugačna zagotovila, podporo dokapitalizaciji pa je med obiskom tovarne izrazil tudi nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak.
"Zagotovil za poroštvo bančnih kreditov Kada in Soda ne moremo vzeti resno. Po naših informacijah naj bi dokument, s katerim naj bi se sklada zavezala za poroštvo, prejel tudi svet delavcev, a jim bomo verjeli šele takrat, ko bo pomoč nakazana in dokazana na transakcijskem računu Palome," je dejal Korotaj, ki se hkrati sprašuje, zakaj je morala uprava družbe ustvariti nepotrebne stroške s pripravo sanacijskega načrta, ki je Palomo stal okoli 100.000 evrov, če sta lastnika že od samega začetka najverjetneje vedela, da do dokapitalizacije ne bo prišlo.