Slovenija
2484 ogledov

Jutri konec izposoje elektronskih knjig prek Biblosa

bralnik e-knjiga Profimedia
Jutri se ukinja možnost izposoje elektronskih knjig prek Biblosa.

"Ker Beletrini letos z Združenjem slovenskih splošnih knjižnic kljub številnim poskusom žal ni uspelo doseči dogovora o nadaljnjem sodelovanju in je bila polnih pet mesecev primorana storitve Biblosa v celoti financirati iz lastnih sredstev, je že pred časom vse splošne knjižnice obvestila, da za članice in člane slovenskih splošnih knjižnic žal ne bo več mogla zagotavljati  storitve izposoje elektronskih knjig," so sporočili iz podjetja.

"Beletrina letos od splošnih knjižnic za delovanje sistema Biblos ni prejela niti evra, pri čemer so stroški nanesli na že več kot 150.000 evrov, kar je ob drugih nižanjih javnih sredstev za njeno delovanje, ki so se zgodila v zadnjem času, začelo ogrožati Beletrinine redne projekte in druge programe. Zato bo Beletrina jutri, 1. 6. 2024, primorana za splošne knjižnice delovanje platforme Biblos ustaviti," so zapisali. Bo pa Biblos še vedno deloval za uporabnike Narodne in univerzitetne knjižnice in nekaterih drugih specializiranih knjižnic.

Po napovedih naj bi 17. junija začel delovati državni portal COBISS Ela, ki ga bo vzpostavil IZUM. Da prihaja novost, ki jo bo lahko brez doplačila uporabljajo pol milijona Slovencev, smo poročali že januarja. 

Kupljene licence bodo prenesli v nov sistem

"Čeprav k temu formalno ni zavezana, bo Beletrina splošnim knjižnicam omogočila prenos vseh licenc za e-knjige, ki so jih kupile do konca leta 2023 in jih bralci še niso porabili, na nov sistem, saj se zavzema za čim širšo dostopnost e-knjig v slovenskem jeziku," so še dodali.

Beletrina pa bo "za ljubitelje literature, filmov, podkastov in kakovostnega novinarstva pripravila naročniško platformo Beletrina Digital, ki bo slovenski kulturni prostor obogatila s pestro izbiro elektronskih in zvočnih knjig, filmov s slovenskimi podnapisi, podkastov in različnih avtorskih prispevkov. Aplikacija Beletrina Digital deluje na vseh elektronskih napravah, kmalu pa bo delovala tudi na bralnikih InkBook," so še sporočili iz podjetja.

Preko sistema za izposojo elektronskih knjig Biblos so si članice in člani slovenskih splošnih knjižnic v enajstih letih izposodili skoraj 1,5 milijona e-knjig.

Mestna knjižnica Kranj 3D | Avtor: Zavod Mediapro Zavod Mediapro

Biblos je uporabljalo skoraj 10 odstotkov članic in članov slovenskih splošnih knjižnic, kar je približno 40.000 oseb. Število naslovov, ki jih je ponujal Biblos, se je v enajstih letih dvignilo s 581 na 7.480. Število izposoj se je z dobrih 8.000 v letu 2013 dvignilo na skoraj 280.000 v letu 2023, pri čemer so leta 2020 zabeležili več kot 300.000 izposoj. Prav tako se je močno dvignilo povprečno število izposoj na uporabnika – s slabih treh knjig leta 2013 na več kot deset knjig v lanskem letu. Število licenc za e-knjige, ki so jih lani kupile splošne knjižnice, pa se je s skoraj 14.000 v zadnjih letih lani zmanjšalo na slabih 10.000.

"V javnosti so se večkrat pojavila namigovanja, da je bil Biblos dokaj drag sistem, zato želimo poudariti, da to ne drži. Po podatkih iz leta 2022 so stroški za delovanje splošnih knjižnic brez nabave knjig znašali dobrih 52 milijonov evrov, stroški delovanja Biblosa pa brez nabave knjig dobrih 232 tisoč evrov. Stroški delovanja splošnih knjižnic so torej na eno izposojo stali 2,65 evra, stroški delovanja Biblosa pa so na eno izposojo znašali 0,99 evra. Enako povedo tudi številke o vrednosti nabave novih knjig. Knjižnice so leta 2022 za nabavo fizičnih knjig porabile slabih 7,8 milijona evrov, za nabavo e-licenc pa slabih 270.000 evrov. Znesek novo nabavljenih tiskanih knjig je na uporabnika znašal skoraj 19,00 evra, medtem ko je znesek novo kupljenih elektronskih knjig na uporabnika znašal dobrih 6,00 evra," so še zapisali v podjetju.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • Kmodri_ 12:57 31.maj 2024.

    Bedniki!

  • h4ck3r 11:57 31.maj 2024.

    Hja izobražen in razgledan narod je težko usmerjati, raje ukinimo vse knjižnice, poenostavimo literaturo in gradivo na vseh nivojih šolstva. Povišajmo uporabo vseh družabnih omrežij (menda odpirajo oči z "resničnimi" in "preverjenimi" objavami, sploh pa so biser uporabe slovnice). Na ...prikaži več tej poti so vidne samo pozitivne posledice...razdovjen in skregan narod, manjša poraba za izobraževanje in s tem manj kritičnih ljudi z argumenti, pa še več bo šlo za NVO-je, ki bodo podprli politično opcijo....