V času pred božičem jo lahko pogosto opazimo tako v leseni in plastični kot slamnati obliki. Gre seveda za slavno betlehemsko zvezdo, ki je po krščanskem izročilu tri modrece oziroma svete tri kralje vodila do Betlehema, kjer se rodil Jezus Kristus. Rojstvo Jezusa je simbolično postavljeno na 25. december in prihod modrecev na 6. januar. Toda resnični datum teh dveh dogodkov skupaj s pojavom betlehemske zvezde je zavit v meglo.
S pojavom slavne zvezde sta se ukvarjala že Isaac Newton in Johannes Keppler, a brez uspeha. Kar ni uspelo njima, naj bi po poročanju časnika Daily Telegraph uspelo skupini avstralskih astronomov pod vodstvom Dava Renekeja, urednika strokovne publikacije Sky and Space.
Reneke z ekipo je s pomočjo računalniških programov izračunal, kakšna je bila pred dvema tisočletjema razporeditev zvezd nad Jutrovim. "Astronomija je precizna znanost. Zato lahko natančno izračunamo, kje so bili planeti," meni znanstvenik, ki je rekonstrukcijo vesolja naredil za obdobje med letom 3 pred našim štetjem in letom 1 po našem štetju.
Skupina strokovnjakov, ki se je med drugim opirala tudi na Matejev evangelij, je ugotovila, da sta se v letu 2 Venera in Jupiter zelo zbližala. "Med seboj zelo približana Jupiter in Venera sta bila videti kot zelo svetla zvezda, ki so jo videli trije modreci," razlaga Reneke in pristavi: "Ne moremo zagotoviti, da jo to res bila božična zvezda, a bolj prepričljive razlage za zdaj ni predstavil nihče drug." Planetarno zbližanje, ki je dajalo videz izredno svetle zvezde, se je po njegovih besedah primerilo 17. junija leta 2 v ozvezdju leva.
Avstralski astronomi še poudarjajo, da njihove ugotovitve ne pomenijo napada na religijo: "Nasprotno, naša ugotovitev bi lahko samo okrepila vero ljudi."
O znameniti betlehemski zvezdi se je v preteklosti pojavilo že več teorij, po katerih naj bi fenomen predstavljal komet ali supernovo.