Glodalci, spominjajo na večjo veverico, ki živijo v prerijah ZDA, so na prvi pogled nervozne, cvileče živali, a v resnici gre za ene najbolj komunikativnih živali, piše Daily Telegraph. Biologi so odkrili, da imajo poleg človeka najbolj razvit sistem sporazumevanja. To je do sedaj veljalo za primate in delfine, vendar je pri slednjih še vedno zelo malo podatkov zaradi težavnosti raziskovanja.
Sposobnost sporazumevanja prerijskih psov je biolog Con Slobodchikoff odkril, ko je preučeval njihove alarmne signale. Pri tem je ugotovil, da živalce uporabljajo različne klice za različne plenilce.
Dodaten vpogled v klice prerijskih psov je razkril, da so znotraj opozorilnega cvileža vključeni še drugi sloji informacij. Vsak signal je poleg osnovnega zvoka vseboval še rahlo različne harmonije, ki so nosile dodatne informacije, kot so na primer barve in velikost.
Slobodchikoff je našel dokaze, da se prerijski psi različnih klicev naučijo skozi odraščanje, saj je cvilež mladih psov podoben recimo blebetanju dojenčkov, z leti pa se razvije v jasno sporazumevanje. Skeptiki pa oporekajo temu, rekoč, da je vprašanje ali so prerijski psi zmožni razbrati subtilne razlike v posameznih klicih.