Na zadnjih soočenjih predsednikov in predsednic političnih strank na Pop TV pred volitvami v nedeljo so govorci soočili mnenja glede sovražnega govora. Voditeljica soočenja Petra Kerčmar je politike vprašala, kaj se je zgodilo, da ne zmoremo več voditi normalnega dialoga in zakaj takšna polariziranost v družbi, na kar ji je predsednik SDS Janez Janša odvrnil: "Jaz mislim, da morate to vprašanje najprej postaviti sebi."
Po neprijetni tišini ga je voditeljica vprašala, zakaj, Janša pa je nadaljeval, da je vsebina na ekranih vselej negativna in spodbuja negativno razpoloženje, "ko bi morali stopiti skupaj, iščemo razlike". Janša je prepričan, da poleg politike velik del krivde za razklanost v družbi nosijo mediji.
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob pa je prepričan, da so ljudje siti te razklanosti in si želijo, da se v politiko vrne kultura spoštovanja. Njegov prvi cilj bo sprememba kulture dialoga v politiki in skrb, da se sovražni govor umakne z javnega prostora. "Saj smo bili priča napadu na vas, s prvim stavkom," je odvrnil voditeljici.
Golob in koordinator Levice Luka Mesec sta Janšo opozorila, da je razlika predvsem v tem, ali takšne tekste piše politik oziroma predsednik vlade ali pesniki.
Mesec pa je Janši očital, da prav oni "že trideset let delajo na razdoru" - z vzpostavitvijo medijskih portalov, vulgarnim blatenjem političnih nasprotnikov in podobno. Med drugim je omenil revijo Demokracija, kjer so koalicijo KUL na naslovnici oklicali za hijene.
Predsednik NSi Matej Tonin meni, da je treba najti točke, ki nas povezujejo, saj smo bili najbolj uspešni, ko smo bili enotni in smo sodelovali. Poleg tega bi bilo po njegovem mnenju treba pohvaliti vlado, če naredi kaj dobrega in jo opozoriti na pomanjkljivosti, ne pa ji neprestano metati polen pod noge.
Podobno je ocenil tudi predsednik gibanja Povežimo Slovenijo Zdravko Počivalšek in dodal, da mora Slovenija združiti vse ustvarjalne potenciale.
"Ozračje v Sloveniji je toksično," pa verjame predsednica SD Tanja Fajon. Pojasnila je, da je prav Janša novinarki označil za prostitutki, po družbenih omrežjih se je prepiral s tujimi diplomati in novinarji, mu je očitala. Dodala je, da sama nikoli ni nikogar žalila, diskreditirala, ali o njem lagala.
Podobno je dejal tudi predsednik LMŠ Marjan Šarec. "Če je šel kdo predaleč, smo jih v stranki na to takoj opomnili," je dodal. Ga pa motijo dejavnosti stranke SDS na Twitterju, kjer po Šarčevih besedah ustvarjajo vojsko lažnih profilov za blatenje političnih konkurentov. "Janša si nadene ovčjo kožo za soočenje, a on ni žrtev, žrtev je narod, ki mora to gledati," je poudaril.
Omenil je tudi t. i. "Janševe" medije: "Jaz imam en čuden hobi, namreč gledam Novo24TV, tam sem vedno zvezda," se je pošalil. "Hvala za reklamo, gospod urednik," je zbodel Janšo in dodal, da so se, ko je napovedal prepoved sovražnega govora, pri Janševih medijih takoj prepoznali.
Predsednica SAB Alenka Bratušek pa je aktualni vladi očitala, da ne spoštuje pravne države in zakonov, "ljudi so delili na prvo in drugorazredne, vlado vodijo po vzoru Madžarske".
Težave z glasovanjem iz tujine
Do težav prihaja tudi z glasovnicami iz tujine, ki zamujajo, nekateri očitno svojega glasu ne bodo mogli oddati. To se ne dogaja prvič, je opozoril Janša, zato ne razume, zakaj se letos o tem tako veliko govori. "Očitno ima nekdo že pripravljen rezervni scenarij, če izgubi volitve," je namignil predsednik vlade in svoje navedbe podkrepil s tvitom nekdanjega ministra Aleša Zalarja.
Upravno, Vrhovno in Ustavno sodišče bi lahko odigrala ključno vlogo po volitvah, ko se bo začel boj za interpretacijo zakonitosti volilnega postopka, rezultata volilnega izida in podelitve mandata za sestavo vlade.
— Aleš Zalar (@AlesZalar) April 22, 2022
Da je z glasovanjem v tujini veliko zapletov, je slišala tudi Fajonova, ki pa jo skrbi tudi ustavna pritožba Vilija Kovačiča, o kateri smo pisali v članku: Desant na volitve: trdijo, da bo izid volitev protiustaven. "Skrbi me, ker je skušal že dve stranki izbrisati iz političnega prostora," je dodala.
Tonin in Mesec sta se strinjala, da so težave z glasovi iz tujine rešljive, saj bi lahko podaljšali roke, lahko pa bi ponovili glasovanje v tujini. Mesec je dodal, da jih skrbi predvsem to, da si vladne stranke pripravljajo teren za ponovitev volitev in da se nam bo zgodil "Trumpov" scenarij.
Počivalšek pa meni, da nima smisla vnaprej skrbeti in moremo počakati, kako se bodo stvari odvile. Pozval je vse Slovence, ki volijo v tujini, naj glasujejo na diplomatskih predstavništvih.
Kaj je Kangler počel s petimi glasovnicami?
Šarec in Bratuškova pa sta opozorila na domnevno kršitev državnega sekretarja Franca Kanglerja, ki se letos na volitve podaja s Počivalškom. Ta je namreč na družbenih omrežjih objavil fotografijo petih izpolnjenih glasovnic – vseh pet glasov je bilo namenjenih prav PoS. Počivalšek na vprašanje, kako je mogoče, da nekdo razpolaga s petimi glasovnicami naenkrat, ni našel odgovora. Šarcu in Bratuškovi je predlagal, naj se obrneta na Kanglerja.
150.000 glasovnic je baje uničenih, na FB pa Kangler objavi to⬇️
— AvaKrizaj🇾🇪🇵🇸 (@AVA82615829) April 22, 2022
Kaj pravite? pic.twitter.com/8UqK4xptqC
O ministrovem odstopu in financiranju kampanje
Spregovorili so tudi o odstopu ministra za kmetijstvo Jožeta Podgorška, ki ga je, kot je znano, NSI najprej vzela v bran, kar pa je Tonin zanikal. "To je bila napaka, ko sem se pogovoril z ministrom, je tudi odstopil in to je edini pravi način, kako glede tega postopati," je dejal prvak Nove Slovenije.
"Minister je odstopil po tem, ko se je sesula hišica iz kart. Prav je, da je odstopil, a to se preredko zgodi," je dodala Fajonova.
Sledila je debata o financiranju volilne kampanje, kjer je Janšo zanimalo, od kod Gibanju Svoboda toliko denarja za številne plakate.
Golob je pojasnil, da so si plakate privoščili le tri tedne pred volitvami. Dejal je, da so denar za plakate dobili s pomočjo donacij ljudi, "ki si 24. aprila želijo spremembe." Golob je Janši odvrnil, da je bilo njihove plakate mogoče videvati že pet mesecev pred volitvami. "Imamo nekje 10.000 članov, ki plačujejo članarino, med njimi so tudi močni podjetniki, pa nikoli doslej nismo zbrali toliko denarja, da bi z njim financirali volilno kampanjo," mu je odgovoril Janša.
"Pri nas ni nobene korupcijske afere," je poudaril Mesec. "To, da se Bavčarju odpisuje dolgove, je bilo spregovorjeno v medijih," je odgovoril o tožbi Simiča. "Pri Šarcu so odstopali zaradi sendvičev. Ali je v tej vladi kdo odstopil? Pa so imeli številne afere," je dodal.
"V stranki, ki jo vodim jaz, imamo transparentne finance. Vse smo pridobili na načine, ki so dovoljeni z zakonom. Smo ena redkih strank, ki si lahko dovoli transparentne finance," je poudaril Počivalšek.
O javnih financah
Temo je načela Bratuškova, po njenem se sedanja vlada s številkami in napovedmi o gospodarski rasti ne želi ukvarjati. Dodala je, da je naš strukturni primanjkljaj eden najvišjih v EU, inflacija pa najvišja. Oglasil se je Počivalšek in poudaril, da ima Slovenija rekordno gospodarsko rast, najnižjo brezposelnost ter največjo "kondicijo države v zgodovini države".
"Dosadni ste s to puško"
"Nekateri ne marajo mojih primerjav. Pa vseeno. Ta vlada se obnaša tako kot lep sončen dan – vroče je, gledal si vremensko napoved in veš, da se bo jutri vreme poslabšalo, a vlada neprestano ponavlja ’sonce je’," je dejal Šarec.
"Tisti, ki so imeli puško v rokah prvo polovico mandata, kritizirajo le, kaj se je zgodilo v drugi polovici," mu je odvrnil Janša. "Dosadni ste s to puško. Jaz ne rabim puške, saj imam Šarca," mu je odgovoril Šarec.
Na pripombo o puški in koruzi se je odzval tudi Golob, z besedami, "Jaz nisem nikoli vrgel v koruzo ničesar. Če kaj, lahko iz moje kariere vidite, da sem zelo vztrajen. Zadali smo si strategijo do leta 2030. Sloveniji želimo vrniti tudi ugled, ki smo ga v mednarodnih vodah izgubili v zadnjih dveh letih."
Kako v primeru poraza
Na vprašanje novinarke, ali res namerava odstopiti v primeru poraza, je Golob odgovoril, da se tudi ob morebitni izgubi, ne bo umaknil iz politike. "Sam se ne bojim poraza. Ampak kaj je poraz? Poraz je, če ta vlada znova uspe," je dejal.
Na vprašanje, kakšen bo odziv, če izgubi na volitvah, je Janša odovoril. "Prespali bomo zadevo, premislili in se tudi pravilno odločili, tako kot vselej doslej," odgovarja Janša. Po njegov bodo pač dve leti "počivali" v opoziciji.
dezurni@styria.media.si
Pozdravljeni, Želim vam dati darilo nekomu resnemu. Elektronski naslov: curmank39@gmail.com prosim odgovori mi
Pozdravljeni, Želim vam dati darilo nekomu resnemu. Elektronski naslov: curmank39@gmail.com prosim odgovori mi
mladina 26.8.2013, 15:30