Premier Janez Janša je danes na Twitterju sporočil, da je Evropska komisija prižgala zeleno luč za načrte slovenske vlade o izdaji turističnih bonov. S tem se je odzval na sicer neuradne informacije, da Evropska komisija še preučuje morebitne posledice tega slovenskega ukrepa z vidika evropskih pravil o državnih pomočeh.
Nič več. Dana zelena luč. 👍
Turistični boni pod drobnogledom Bruslja - https://t.co/fNnEjFmbFn https://t.co/CuEZrXD1HI— Janez Janša (@JJansaSDS) May 28, 2020
V Evropski komisiji se glede tovrstnih navedb uradno še niso odzvali. Poudarjajo sicer, da vse ukrepe v kontekstu krize novega koronavirusa obravnavajo prednostno.
Jutri v parlamentu
Državni zbor bo tretji protikoronski sveženj, ki vključuje tudi turistične bone, potrjeval v petek, nato pa bo vlada podrobnosti glede bonov opredelila v uredbi, ki bo pripravljena v prihodnjih dneh.
Turistične bone bodo prejele osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji na dan 13. marca 2020, in sicer rojene do vključno leta 2002 v višini 200 evrov, mlajše pa v višini 50 evrov. Koristiti jih bo mogoče do konca leta.
Boni bodo predvidoma prenosljivi med sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena, torej od starih staršev prek otrok do vnukov, med zakonci oziroma zunajzakonskimi partnerji ter med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki.
Kaj ima EU komisija za preverjati zakonitost in skladnost bonov , ko pa lahko samo rečejo BRAVO , za to inovacijo pomoči najbolj prizadeti dejavnosti ! Zadržati svoje doma , vsi od zunaj pa samo še smetana na torto !
Jaz sem že rezerviral 6 dni K gore , samo od 8 junija ! Če ne mislite sprejetje odločitve i uporabe bonov tempirati na od 1. junija, vam potem jih sploh ni treba vpeljati , kajti prostora ne bo nikjer… ...prikaži večr , oz. prostor bodo našli samo tisti , ki so si že rezervirali dosti prej in bi tako in tako plačali bivanje z kešom ! OD 1. JUNIJA !!!!!!
S temi boni so nas prisilili, da jih kupimo (ja, kupili smo jih s svojim denarjem!), koristimo pa po njihovih željah. Sama bi bon izkoristila za kakšno kosilo, večerjo, kozmetično storitev (npr. masaže), kulturno ali športno prireditev, galerijo, muzej, nikakor… ...prikaži več pa ne za nočitev z zajtrkom. Kaj pa ostalo? Turistična taksa, prevoz na lokacijo, ostali obroki? Vse to bo treba doplačevati in nekdo, ki že tako nima za dopust, si tega ne bo mogel privoščiti in njegov prisilni nakup bona bo propadel.