Bolnišnice. Če bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bolnišnicam ob koncu leta dodatno znižal akontacije, bodo sledila odpuščanja, slabšanje storitev in podaljševanje čakalnih dob, pravijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor in novomeški bolnišnici. V Mariboru naj bi bile na udaru medicinske sestre, babice in negovalne ekipe, zdravniki pa (še) ne.
Poleg tega je Janez Lavre, direktor slovenjgraške bolnišnice, za Finance napovedal: "Če ne bo rešitve, bomo od bolnikov zahtevali plačilo akontacije za zdravljenje, povračilo pa naj potem terjajo od ZZZS!" Podobno meni tudi direktor izolske bolnišnice Jani Dernič: "Ni razloga, da bi bilo to breme bolnišnice. Zavarovanci bodo morali premisliti o svoji zavarovalnici oziroma ugotoviti, ali so zagotovljeni viri za plačevanje storitev. Zdravstvene storitve so enake kot druge in imajo svojo ceno." S tem se ne strinja direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec, ki ne razmišlja o tem, da bi plačilo zahteval od bolnikov, saj si tega, kot pravi, številni ne morejo privoščiti.
Fakin: Zdravil bo dovolj
Take posledice naj bi povzročil petkov sklep upravnega odbora ZZZS, da bo dodatno znižal akontacije izvajalcem zdravstvene dejavnosti. O tem, kolikšno bo znižanje in ali bo enako za vse, se še niso odločili. V to so po besedah direktorja zavoda Sama Fakina prisiljeni zaradi minusa v blagajni.
Ker je ZZZS že znižal akontacije bolnišnicam, imajo nekatere že velike finančne težave, zato vse bolj zamujajo s plačili za zdravila in medicinski material. UKC Ljubljana za šest dni, nekatere manjše bolnišnice tudi za tri mesece. "Obstaja velika možnost, da določenim slovenskim bolnišnicam – če se likvidnostne razmere pri njih ne bodo izboljšale – prenehamo dobavljati," pravi Miha Lavrič, direktor Salusa, enega izmed največjih dobaviteljev zdravil v Sloveniji. Enako so napovedali tudi v Kemofarmaciji.
Fakin miri, da zdravil ne bo zmanjkalo: "Ni še tako hudo in tako daleč, da bi pri preskrbi zdravil nastale resne motnje." Tudi Damijan Šavron, predsednik sveta izolske bolnišnice, meni, da si dobavitelji tega ne morejo privoščiti: "Dvomim, da bodo kar nehali dobavljati, saj bi s tem dopustili, da na njihovo mesto vskoči konkurenca." Tudi Vrhunec je prepričan, da se to ne bo zgodilo, saj so prav bolnišnice
njihovi največji kupci.