Na komisiji za preprečevanje korupcije so na ljubljansko, mariborsko in primorsko univerzo poslali zahtevo o posredovanju podatkov o številu študentskih prošenj za podaljšanje absolventskega statusa zaradi zdravstvenih razlogov na podlagi zdravniških potrdil.
Ob tem so jih prosili, naj navedejo tudi konkretne zdravstvene razloge ter podatke o zdravnikih, ki so izdali potrdila v ta namen. Svojo preiskavo vodi tudi Zdravniška Zbornica Slovenije. Na Ekonomsko fakulteto so naslovili zahtevo, naj jim posredujejo imena zdravnikov, ki so pred začetkom letošnjega študijskega leta izdajali zdravniška potrdila, ter imena študentov, ki so takšna potrdila dobili.
Zdravniki da, študenti nikakor ne
Na ljubljanski univerzi so se v zvezi s pozivom že obrnili na urad informacijskega pooblaščenca, in sicer jih zanima ali je zahteva v nasprotju z zakonom o varstvu osebnih podatkov. Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je povedala, da prošnje še niso prejeli in ob tem poudarila, da lahko komisija pridobiva le podatke o zdravnikih, ki so potrdila izdajali, nikakor pa ne o študentih, ki so potrdila prejemali.
Enako velja tudi za zbornico, vendar tudi ta lahko zdravnike preverja le na podlagi zakona oziroma na podlagi internih pravil.
"Pridobljene podatke bomo primerjali s podatki o povprečni obolevnosti slovenske populacije za določeno diagnozo. Če bodo ti odstotki pri študentih veliko večji, potem je jasno, da je nekaj narobe. Ali so mogoče študenti res toliko izpostavljeni določenim težavam ali pa je problem na strani zdravnikov," domneva šef komisije Drago Kos.