David Premrl, poveljnik vipavske civilne zaščiteZaradi plazenja je v zelo slabem stanju tudi magistralna cesta pod hitro cesto, ki čaka na obnovo.
"Po dosedanjih ugotovitvah plaz ne ogroža ne hitre ceste ne prometa na njej," nam je včeraj zagotovil Marjan Koler z Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji. Zaradi sanacijskih del na decembra opaženem plazu, ki bodo sledila po raziskavi terena in projektu sanacije, na hitri cesti ne bodo potrebne spremembe prometne ureditve.
Dars. Za spremljanje dogajanja v zvezi s plazenjem na odseku hitre ceste prek Rebrnic ima izdelan program geološko-geotehniških opazovanj med obratovanjem hitre ceste. Program se nanaša na traso hitre ceste in objekte na njej. Plaz se je sprožil zunaj varovanega območja.
Problem tudi burja
Pomirja tudi geotehnik Stanislav Škrabl, profesor na gradbeni fakulteti Univerze v Mariboru, ki je sodeloval pri gradnji hitre ceste: "To ni nič neobičajnega. Na tem odseku skrb po mojem mnenju še bolj vzbuja burja." Opozarja pa, da je celotno območje plazovito, zato je pričakovati dodatne plazove.
Mihael Ribičič, upokojeni geolog, pa je spomnil na svoja opozorila izpred nekaj let – da je bil izbor trase hitre ceste neposrečen in da bi jo bilo z geološkega stališča bolje speljati po drugi strani doline, kjer bi bili plazovi majhni in lažje obvladljivi.
"Izvirni greh je v previsoko ležeči cestninski postaji na Razdrtem. Če bi bila nižje, bi bila tudi trasa lahko speljana bolje," pa meni geolog Marko Kočevar.