Vlada je včeraj sprejela t. i. semafor sproščanja ukrepov po fazah, od rdeče do zelene. "Nekaj nasvetov je prišlo z naše skupine, na koncu odloči vlada, upoštevajoč vse faktorje in stroke," je o tem, ali je kriterije za semafor predlagala strokovna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, je za RTV SLO dejal Aleš Rozman, direktor Univerzitetne klinike Golnik. "Moj pogled je, da moramo znižati število obolelih, v nasprotnem primeru ne bomo mogli bolnikov sprejemati v bolnišnice."
Poudaril je, da se mu zdi smiselno, da se z ukrepi nadaljuje, ga pa zelo skrbi, ker ukrepi niso bistveno drugačni kot v preostalih evropskih državah, a tam bolje učinkujejo kot pri nas. "Očitno se tam bolje izvajajo," je dejal Rozman. "Dr. Trampuž je zelo lepo povedal, ko je dejal, da epidemijo obvladujejo družba in posamezniki, medicina le zdravi obolele."
Na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji upad
Zaradi navedenega so v strokovni skupini, katere del je, frustrirani. "Na Češkem so ljudje upoštevali ukrepe, da se je incidenca zmanjšala na eno tretjino," je kot primer navedel Rozman. "Vidimo, da so na Gorenjskem isti ukrepi izredno uspešni, pojavnost bolezni se je zmanjšala za več kot polovico - če smo jo še pred tedni izpostavljali kot najslabšo regijo, so prebivalci ukrepe vzeli resno - imamo upad. Enako v ljubljanski regiji, tega pa ne moremo reči za severovzhod države."
Glede omejitev na občine je poudaril, da je pri obvladovanju epidemije bistveno zmanjšanje stikov. "Če bi to upoštevali, ne bi potrebovali nobenih omejitev," je dejal Rozman. "Če odpremo občine, bo Ljubljana polna ljudi, ki bodo hodili gledat lučke. Turistični kraji bodo polni ljudi. Stroka se strinja s tem, da je potrebna omejitev stikov, omejitev na občine so le ena izmed možnosti. V Aziji epidemijo dobro obvladujejo z aplikacijo. Če bi ljudje uporabljali aplikacijo, bi lahko prehajali meje in bi obvladovali epidemijo. Potrebujemo pametne rešitve, hitri testi kot začasni 'potni list' za obisk sejmov in prireditev so ena od možnosti."
Opozoril je, da v trenutni epidemiološki situaciji, ki je ena najslabših na svetu, sproščanje ukrepov ni na mestu. Po njegovih izkušnjah se nekateri držijo ukrepov v vseh dejavnostih, nekateri pa ne. "Poznam številne obrtnike, ki se držijo ukrepov, so frustrirani, po drugi strani se sliši, da drugi delajo na črno, kar ne prispeva k zamejitvi epidemije," je navedel Rozman. "V nekaterih avtomehaničnih delavnicah je disciplina izjemna, drugje se ukrepov ne držijo."
Na vprašanje voditeljice oddaje Premagajmo covid-19, ali lahko preboleli ne uporabljajo mask, pa je odgovoril: "Tistemu, ki je prebolel, ne piše na čelu, da je prebolel. Kako bomo ločevali? Za zdaj gre za manjšino in to, da se nekdo de drži pravil, potegne za sabo množico z vidika osebnega ugodja. V tej fazi ni pametno o tem razmišljati."
Prvo sproščanje okoli 20. decembra
Leon Cizelj z IJS je napovedal, da bi lahko z nekaj sreče in samozaščitnega delovanja do prvega sproščanja ukrepov lahko prišlo že pred 20. decembrom. To bi pomenilo prehod iz črne v rdečo fazo, kar pomeni sproščanje javnega potniškega prometa v omejenem obsegu, odprtje muzejev, knjižnic, galerij, obratovati lahko začnejo frizerji, prav tako se lahko ponujajo storitve manikure in pedikure.
Kaj pa preostale faze? "Ob trenutnih projekcijah s predpostavko, da odpiranje ne bo bistveno poslabšalo epidemiološke situacije, bi zeleno fazo lahko dosegli konec februarja, oranžno v začetku leta, rumeno pa konec januarja ali v začetku februarja," je povedal za RTV SLO.
Da smo v Sloveniji tako neuspešni pri obvladovanju epidemije, je po njegovem mnenju krivo neusklajeno obveščanje z vseh strani v septembru in oktobru. "Današnja situacija, ko vsako sekundo okužimo kakšnih pet ali šest ljudi oz. 6000 Slovencev na dan, pomeni, da za vsako okužbo potrebujemo eno srečanje," je dejal Cizelj. "Ne vemo, ali en človek okuži enega človeka in je torej srečanj 6000, ali imamo opravka s superprenašalci, ki denimo v 20 srečanjih okužijo vsak po 300 ljudi. Rezultat je v vsakem primeru enak."
Na prekuženost in cepljenje po njegovi oceni ne gre preveč računati. "Pri napovedih za dostavo cepiva in času, ki je potreben za cepljenje, ne bo nič pohitrilo zadeve," je še dejal za RTV SLO. "Mogoče se bo to začelo dogajati do konca februarja. Trenutna prekuženost je okoli 15, 16 odstotkov prebivalstva. Pomoč prekuženih je še vedno premajhna, daleč največ lahko naredimo s samozaščitnim ravnanjem."
Poglejte si to pizde gestapovske: https://www.facebook.com/106797707922347/videos/123200912819239
Le v čem je stvar: https://necenzurirano.si/clanek/preiskovalne-zgodbe/sumi-da-je-gantarjev-mega-razpis-za-hitre-teste-prirejen-831256 Še 1x dokazano, da vlada banana republike krade, ovce jim veselo ploskate. Vsem vam je skupno, da želite državljanom vse najslabše. Vi pa lepo kradete. Bravo ovce!
Preprosto: Čehi so normalni ljudje, ki razumejo problem in se držijo navodil. Pri nas pa egoistični slovencecljni kao razumejo problem, ampak navodila ne veljajo za njih ! Sploh pa , ker umirajo samo starejši, ti so pa itak breme !