Tudi danes so na Ljubljanski borzi potekali posli s svežnji zaseženih delnic. Infond Holding, ki ga
nadzoruje Boško Šrot, je v izjavi za javnost sporočil, da na podlagi računovodskih izkazov družbe
ugotavlja insolventnost. Ko bo družba natančno preverila računovodske izkaze, bo uprava uradno
ugotovila insolventnost, sledila bo priprava poročila o ukrepih finančnega prestrukturiranja. O
stanju v družbi bodo sicer razpravljali tudi na izredni seji nadzornega sveta.
V družbi so sicer "neprijetno presenečeni spričo nenavadnih potez NLB in Banke Celje". Ker se
družbi zdi način prodaje neobičajen in bi bilo ob primernem načinu prodaje delnic možno doseči
bistveno višjo ceno za prodane delnice, v družbi menijo, da s takšno upravo ni oškodovana samo
uprava, temveč tudi ostali upniki in delničarji (teh je okoli 33.000). Zato preučujejo možne pravne
poti za rešitev zapleta.
Banke klestijo po Infond Holdingu
Zgledu NLB, ki je včeraj unovčevala zastavljene delnice Infond Holdinga, danes očitno sledijo
tudi drugi lastniki zastavljenih delnic. Na borzi so že bili sklenjeni prvi milijonski posli,
najverjetneje jih je prodala Abanka Vipa.
Insolventnost |
Zakon pravi, da je dolžnik insolventen, če v daljšem obdobju ni sposoben poravnati svojih dolgov ali postane dolgoročno plačilno nesposoben, ker je vrednost njegovega premoženja manjša od vsote obveznosti. |
Še danes naj bi deleže unovčila tudi druga največja banka v državi, NKBM, ki ima v zastavi 1,9 odstotka Mercatorja in nekaj manj kot odstotek delnic Pivovarne Laško. Največja upnica Infond Holdinga je tako trenutno Gorenjska banka, ki ji družba v nadzoru Boška Šrota dolguje 43,5 milijona evrov.
Infond Holding, prek katerega je Boško Šrot nadzoroval Skupino Pivovarne Laško, je tako vedno bližje insolventnosti, zato lahko kdo izmed upnikov zelo kmalu vloži predlog za stečaj. Skupaj naj bi imel do domačih bank še 126 milijonov evrov obveznosti.
"Ni pomemben potni list"
Stranke so v prvih odzivih na prodajo premoženja Infond Holdinga zelo previdne. V največji vladni stranki SD dogodke še preučujejo in bodo izjave dali šele, ko se bo prodaja nekoliko izkristalizirala. Predstavnik Zaresa Bogdan Biščak je za Žurnal24 povedal, da politika trenutno nima kaj veliko komentirati, saj je svoje v procesu detajkunizacije storila že, ko je odtegnila možnost podaljšanja tako imenovanih tajkunskih posojil.
To, kar so gospodje s slovenskimi potnimi listi počenjali zadnja leta v številnih slovenskih podjetjih, je naravnost škandalozno. Bogdan Sajovic, LDS
|
|
V SLS pa posamičnih poslovnih potez in namer na trgu vrednostnih papirjev ne komentirajo. "Najprej bi morali pridobiti dodatne informacija, da bi lahko podajali komentarje v zvezi s trenutnim dogajanjem na borzi," so za zurnal24.si povedali v SLS in dodali, da se še naprej zavzemajo za to, da podjetja, ki so v slovenskem nacionalnem interesu, ostanejo v slovenskih rokah.
V največji opozicijski stranki so vsi vidni člani na dopustu in zato ne komentirajo zadeve.
Banke hitijo z razlastitvijo Šrota
Po poročanju Financ jim je visoki predstavnik NLB po včerajšnji akciji banke, ko je zaplenila zastavljene delnice v višini 13,5 odstotka Mercatorja in 26,4 odstotka Pivovarne Laško, dejal, da je ključni cilj umakniti premoženje Infond Holdinga izpod upraviteljske in lastniške oblasti Boška Šrota. V primeru morebitnega stečaja bi namreč lahko prišlo do prepovedi razpolaganja z delnicami in novih zapletov.
Finančna kriza se poslabšala razmere
|
Stanje Infond Holdinga se je začelo slabšati z izbruhom finančne krize. Ta je precej zadolženi finančni družbi v pogojih kreditnega krča izjemno otežila podaljševanje posojil in pokrivanje izgube. Družba je že za pokrivanje lanske izgube v višini skoraj 82 milijonov evrov porabila kapitalske rezerve ter preneseni dobiček. |
NLB je glavnino zaplenjenih delnic v vrednosti 131,6 milijona evrov prenesla na svoje podjetje za finančne storitve, trženje in svetovanje Fin-Do. 3,9 odstotka delnic Pivovarne
Laško je banka začasno prodala Publikumu Finu. Z NLB povezana Banka Celje je v ločenem poslu Infondu zaplenila 2,89 odstotka Pivovarne Laško in 2,8 odstotka Mercatorja. Skupaj je tako včeraj lastnika na Ljubljanski borzi zamenjalo za 157 milijonov evrov delnic Mercatorja in Pivovarne Laško.
Če bodo banke unovčile vsa svoja zavarovanja, bi postale lastnice 54 odstotkov Pivovarne Laško in 25 odstotkov Mercatorja. Po poročanju Radia Slovenija naj bi bil sicer prenos delnic sicer le vmesni korak do vnovičnega vstopa države v lastniško strukturo obeh družb.