Če je obalno - kraška regija prej veljala za nekakšen zgled glede upoštevanja ukrepov, se danes celo "nevarno približuje črni fazi". "Razmišljamo o tem, kaj se bo zgodilo, če se bodo tudi druge regije poslabšale. Če smo še pred dnevi govorili, da so tri regije že v rumenem, zadnji podatki ne kažejo več tako optimistične slike," je za sinočnje Odmeve povedal notranji minister Aleš Hojs.
Po njegovem prihodnji teden vlado čaka težka odločitev, kaj bo s šolami. V strokovni skupini se namreč odraža mnenje, da se morajo tudi ostali dijaki vrniti v šole. Po besedah notranjega ministra, "tudi v primeru črne faze."
Resno bi bilo treba omejevati na drugih področjih
Nasploh zapora države po mnenju danes že nekdanje vodje vladne svetovalne skupine za covid-19 in novopečene predsednice Zdravniške zbornice Slovenije, ne deluje tako kot v prvem valu, ki sicer "traja že zelo dolgo."
"Razumljivo je, da se ob ob načrtovanih sprostitvah in državnem semaforju ljudje še bolj sprostimo. To seveda doprinese k večjemu številu okužb, kar povečajo še šole zaradi mešanja več ljudi. Menim, da bi morali šole obdržati odprte in otrokom omogočiti šolanje. Resno bi morali omejevati na drugih področjih, da bi preprečili prenos virusov," je pojasnila infektologinja.
Kaj natančno je botrovalo stanju na Obali, ki je danes krepko v rdeči fazi - zato je vlada že ukrepala s spremembo odloka o gibanju, ki bo začel veljati v soboto - je po njenem težko pojasniti.
"Prej se je zdelo, da ljudje tam obvladajo virus, da znajo z njim živeti. Žal je ta bolezen takšna, da več virusa v populaciji prinaša več bolezni," je dodala nova predsednica zdravniške zbornice.
To je upanje, ki nam še ostane
Po njenem bo trajalo nekaj mesecev, da bomo dobili še cepivo proti novim različicam koronavirusa. "In prav mogoče je, da bomo dočakali še kakšno novo različico tega virusa, ki bo še bolj kužna. Lahko pa se zgodi tudi obratno, da bodo nove variante manj kužne in manj nevarne. To je upanje, ki nam še ostane." Sicer v Sloveniji še vedno prevladuje ista različica kot pred meseci, "tako da je cepljenje zelo smiselno in je vprašanje, kdaj se bodo razvile nove variante." Cepilni potni listi v tem trenutku po njenem niso smiselni, zato ker cepiva ni dovolj.
"Sicer gredo ugibanja v to smer, da bomo s cepivi preprečili razvoj hude bolezni, čeprav se bo bolezen kot takšna še vedno širila. Čaka nas negotova, s strokovnega stališča zanimiva prihodnost. Ne vemo, kako se bo obnašal virus, kako dostopna bodo za nas cepiva in kako si bomo lahko z njimi pomagali," je še dodala Bojana Beović.
dezurni@zurnal24.si
ena lastovka ne prinese pomladi. en zdravnik v izvidnici ( beri: na dopustu ) v Afriki ne pomeni nič. naj gredo tja dol vsi "poklicani" na ekskurzijo , pa naj se nalezejo vsega po dolgem in po počeš, potem pa… ...prikaži večpa naj naj se skup vsedejo in lepo študirajo in premlevajo do njihovega konca. narod pa naj pustijo pri miru ali pa naj se končn lotijo tega, za kar so se šolali, zdravijo naj vse, vse bolane in vse bolezni. a bodo od zdej naprej na medicinskih šolah učil samo še testiranje in cepljenje?
Seveda teta Bojanca je dobila premal gnarja. Sedaj bo na dveh plačilnih seznamih, ne bi bil pa odveč še tretji. ( ukc, zdravniška zbornica in vladna skupina ) Dobro, a ne?
Po besedah notranjega ministra, "tudi v primeru črne faze." Več na: https://www.zurnal24.si/slovenija/hojs-o-sirjenju-epidemije-vlado-caka-tezka-odlocitev-kaj-s-solami-362494 - www.zurnal24.si