Slovenija
24 ogledov

Gredice odpadkov

Na eni od lop, ki jih niso porušili, je napis Delo Janković. Žurnal24 main
Barje. MOL letos ne namerava odkupovati zemljišč od zasebnih lastnikov, na katerih so vrtičkarji, ker ni denarja.
Velikost. Celotno vrtičkarsko območje obsega 23 hektarjev, od tega je v lasti MOL okoli šest hektarjev, preostali lastniki so država in fizične osebe.
              Število. Na zemlji MOL je še 14 lop oziroma vrtičkov. Koliko jih je na državni in zasebni zemlji, nismo izvedeli. Lani je bilo po besedah enega od vrtičkarjev na celotnem območju okoli 300 črnih gradenj.

Ljubljana. "Zmagali smo, vsaj za zdaj," pravi Jasmina Burzić, ena od vrtičkarjev na Barju ob avtocestnem izvozu Center, kjer je pred slabim letom inšpektorat Mestne občine Ljubljana (MOL) pustil obvestila, naj v 14 dneh vrtičke pospravijo, črne gradnje pa porušijo. "To niso črne gradnje, imamo odločbe, da imamo lahko brunarice ali hiške. Tisti, ki so se ustrašili in niso verjeli, da se to lahko zaustavi, so hiške porušili, zdaj pa je tam črno odlagališče," pove Burzićeva. Prav njej je župan Zoran Janković lani hotel dopovedati, da je njena brunarica črna gradnja, čeprav ni, prav tako ne stoji na parceli MOL.

14 se jih ni ustrašilo
Na zemlji, ki je v lasti MOL, je bilo 139 vrtičkov oziroma lop. "Na podlagi našega poziva je bilo odstranjenih 125 lop," pravijo na inšpektoratu MOL. Pozneje MOL na tem območju ni več ukrepala, le Snagi je izdala odločbo za odstranitev komunalnih odpadkov, odstranili pa so tudi azbestno kritino in odpadli gradbeni material, pravijo na inšpektoratu MOL.

"Na tem območju se odlagajo odpadki že mnogo let," pa odgovarjajo na vprašanje, ali se počutijo odgovorne za nastanek divjega odlagališča. Dodajajo, da so odloženi odpadki v večini gradbeni, zanje pa niso pristojni. In kaj lahko vrtičkarji pričakujejo to pomlad? Na inšpektoratu MOL ponovijo, da so s pozivom dosegli odstranitev lop – čeprav jih 14 menda še stoji – in dodajajo, da je "zadeva na državnih in zasebnih zemljiščih v pristojnosti Inšpektorata RS za okolje in prostor (Irsop)".

125 vrtičkarjev od 139 na občinski zemlji je lani porušilo svoje lope, ker so dobili poziv inšpektorata MOL.

Irsop ne obvešča vnaprej
Na Irsop smo poslali več vprašanj, dobili pa le splošne odgovore. V postopku gradbene inšpekcije je bil izdan sklep o dovolitvi izvršbe, po katerem naj bi vrtičkarji nezakonite objekte odstranili do 27. novembra lani. Zakaj se od takrat ni nič zgodilo, na Irsopu na povedo. "Vsi lastniki objektov niso odstranili, zato bo gradbeni inšpektor v izvršilnem postopku opravil prisilno odstranitev," pravijo. In še: "O datumu prisilne odstranitve vnaprej ne obveščamo javnosti." Pravijo še, da nimajo podatka, koliko je na območju črnih gradenj. "Odstranjene bodo vse, in sicer na stroške njihovih lastnikov. Enako bo z gradbenim odpadom."

Načrti MOL
Na MOL pravijo, da se z lastniki zemljišč na tem območju ne pogovarjajo za odkup, saj v proračunu za letos za to ni predvidenih sredstev. V novem prostorskem načrtu je območje namenjeno parkovnim ureditvam, ob tem, da so južno od potoka Curnovec dopustni začasni vrtički. Severno od njega so v sklopu občinskega prostorskega podrobnega načrta (OPPN) dopustne ureditve trajnih vrtičkov do velikosti štirih hektarjev, pravijo na MOL. Dodajajo, da je do izvedbe OPPN tam dopustno urejanje vrtičkov, lope pa ne.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.