Krompirjev golaž, ravioli s paradižnikovo omako ter meso in priloga. To je današnji jedilnik v ljubljanski restavraciji Pod strehco, ki so ga pripravili prostovoljci in kuhar Primož Trampe, po izobrazbi sicer fizik.
Ideja ljudske kuhinje je, da bi pomagali socialno ogroženim, hkrati pa skušali porabiti še uporabno hrano, ki bi jo sicer trgovci zavrgli. "A naš namen ni samo streči hrano socialno ogroženim, ampak želimo dobro in domačo hrano postreči vsem. Želimo, da se gostje vračajo," poudari vodja gostilnice Zvonko Belič, ki doda, da se k njim vrača tudi vedno več družin. Enkrat ali dvakrat na teden pridejo na kosilo vsi skupaj.
Trenutno je njihov cilj pridobiti še več gostov, ki bi kosilo plačali po polni ceni treh evrov, saj tudi število tistih, ki prejemajo socialno pomoč in kosilo dobijo po znižani ceni za 50 centov, narašča. Ob vsakem plačanem obroku namreč enega lahko podarijo.
Število socialno ogroženih v začetku podcenjevali
"V začetku smo predvidevali, da bi kosilo potrebovalo od 100 do 200 socialno ogroženih posameznikov, a trenutno imamo že 560 registriranih upravičencev. Vsak dan jih pride na obrok okoli 170," je povedal član Lionsov, pobudnikov projekta, Marko Gospodjinački, ki dodaja, da je njihov zdajšnji cilj finančna vzdržnost, saj trenutno brez dodatnih donacij še ne gre.
A računajo, da bi z dodatnimi aktivnostmi, kot so zajtrk in dostava kosil na dom, lahko dosegli vzdržnost, morda tudi koga še dodatno zaposlili. Vsak dan, razen sobote in nedelje, namreč hrano dostavlja, pripravlja in streže kakšnih 20 prostovoljcev.
Ljudska kuhinja le v Ljubljani, drugod Donirana hrana
Čeprav Lionsi pravijo, da si želijo podobnih ljudskih kuhinj tudi v drugih mestih, pa bi bil, kot je dejal Gospodjinački, za njih to trenutno še prevelik zalogaj. Zato pa projekt Donirana hrana, kjer hrano, ki je neoporečna in užitna, razdelijo med pomoči potrebne družine in posameznike, prisoten kar v 23 krajih po Sloveniji.
"S tem prispevamo k zmanjšanju zavržene hrane in predvsem izboljšanju prehrane donirancev," je dejal Zdenko Podlesnik in dodal, da je v akcijo vključenih okoli 200 prostovoljcev lions klubov, ki dnevno pobirajo hrano v 66 trgovinah po vsej Sloveniji. Na ta način pa so zbrali okoli 226 ton hrane, ki so jo razdelili med več kot tisoč uporabnikov.
niso vsi sami krivi če so brez denarja in služb ali dela ker so bili vodilni požrti lopovi in spravili firmo v kup gnoja
Katastrofa kake ljudi se vzgoji, da ne znajo zase poskrbet, res je.
Pohvalno,po drugi strani pa katastrofa,da smo tako daleč prišli.