Minister za zdravje Tomaž Gantar je v Odmevih javne televizije povedal, da s to odločitvijo ustavnega sodišča še ni bil seznanjen. "Je pa to področje, ki nam je poznano, o katerem smo veliko govorili in tudi razmišljali, da bi, sicer v kombinaciji s prvo triado, to omogočili v prvem možnem terminu glede na pogoje." Dodal je, da bodo o tem gotovo razpravljali, saj so že imeli v planu takšne korake. "S tem vsaj jaz osebno nimam težav."
Izboljšanja s tem načinom ne bomo dosegli
Institut Josef Stefan je v včerajšnji napovedi ugotavljal, da bi glede na aktualno stanje lahko prve ukrepe rahljali šele po 19. decembru. "Vsi si želimo sproščanja ukrepov, tudi jaz, zato spoštujem navodila," je pri tem povedal ministr Gantar. Dodal je, da ugotavlja, da mnogi ukrepe spoštujejo delno, v določeni meri, ali jih razumejo po svoje.
"To seveda vodi v sedanjo situacijo. Glede na to, da podobne ukrepe sprejemajo tudi druge države in imajo zato tudi v krajšem času bistveno boljše rezultate, verjamem še vedno, da jih lahko dosežemo, ne pa na enak način."
Tudi dodatno zaostrovanje je možno
Na ugotovitev, da če številke ne padejo oziroma če bodo padale počasi, bi peta faza lahko prišla na vrsto šele februarja, je Gantar sprva poudaril, da si tega nihče ne želi in pristavil, da bi bilo potrebnega več napora. "Mislim, da bomo morali več narediti, da prepričamo ljudi z argumenti in s strokovnostjo. Glede na izkušnje martinovanj me skrbijo prazniki. Zdravstveni delavci so v resnici na mejah svojih zmogljivosti, ne sme priti do tega, da ne bi zmogli opravljati svojega dela."
Na vprašanje, ali je možno tudi zaostrovanje ukrepov, je Gantar povedal, da seveda obstaja ta možnost, predvsem na področju gospodarstva. "Treba je vedeti, da je večina okuženih delovno aktivnih, seveda ima vsak drastičen ukrep na tem področju težke posledice. A glede na to, da je na prvem mestu življenje, bomo morali - če ne bo šlo drugače - poseči tudi po strožjih ukrepih."
Če bo zadoščeno kriterijem, sprostitev sledi naslednji dan
Gantar je še enkrat pojasnil, da sta med kriteriji za rahljanje ukrepov, na eni strani število hospitaliziranih bolnikov oziroma zasedenih bolnišničnih postelj, na drugi strani okuženost, 7-dnevno povprečje na 100 tisoč prebivalcev. "Glede na to se bomo potem tudi odločali, kje je dovolj varno, da lahko sproščamo ukrepe, s predpogojem, da rezervo v bolnišničnih zmogljivostih moramo imeti."
Podatki so na voljo na spletni strani NIJZ-ja, vsak dan se spreminja 7-dnevno povprečje okuženih. "Če na določeni dan ugotovimo, da je kriteriju zadoščeno, lahko v naslednjem dnevu ukrepe spremenimo."
Množično testiranje - več potrjenih okužb?
Še decembra naj bi v državi začeli z množičnim testiranjem; na vprašanje, ali minister pričakuje, da se bo takrat število spet povišalo, odgovarja, da je to seveda možno.
"Vendar množično testiranje je smiselno opraviti glede na to, da ne moremo epidemiološko slediti okuženim. Ni druge poti, kot da aktivno v populaciji, rizičnih skupinah ali v kritični infrastrukuri iščemo tiste, ki so okuženi in s tem zagotavljamo normalno delo vseh."
S pripravami na cepljenje ne zaostajamo, pravi minister
Minister Gantar se je v Odmevih dotaknil še cepljenja in pri tem izpostavil, da je bila včeraj tudi na podlagi smeric s strani Evropske komisije sprejeta strategija cepljenja.
"Težko pričakovati, da bo cepljenje možno še do konca letošnjega leta. 20. novembra sta dva proizvajalca na evropsko agencijo za zdravila vložila vlogi, morda bo eden do konca leta soglasje tudi dobil."
Gantar je ponovil še, da bodo najprej na vrsti rizične skupine, ki jih opredeljuje nacionalni inštitut, ministrstvo za zdravje skupaj s strokovno skupino in etična komisija, ki deluje na tem področju. "Verjetno bo v začetku dovolj cepiv vsaj za te, potem se bo cepilo še ostalo populacijo."
Tomaž, prenehaj kazati svoje nesposobnosti in neodgovornosti. Lahko se vam zgodi protiukrep, bojkot, državljanov pa, da vidimo, kdo je kdo v naši parlamentarni demokraciji. Gorje tistemu, ki v lastnem imenu, grozi državljanom.
Predlagam da Ivan odkupi od Viktorja stražne stolpe, ki jih je imela Madžarska na meji in jih namesti na občinske meje s Hojsičevimi stražarji. To bi bil še en uspešen ukrep teh vladnih bizgcev, da bi tako ustavili širjenje virusa,… ...prikaži več kot so to dosegli z vsemi sedanjimi ukrepi.
Minister Gantar, nemogoče je covid-kretene prepričati da: Če držiš distanco prenos ni mogoč! Če nosiš masko drugega ne moreš okužiti! Če razkužuješ in redno umivaš roke ščitiš sebe in druge pred okužbo! Če se ljudje ne zbirajo nezaščiteni in v… ...prikaži več večjih skupina prenos ni mogoč! In če bi vsi te ukrepe dosledno sprovajali kmalu nebi bilo več prenosa okužb! A kdo je lahko močnejši od njihove neumnosti? Težka bo!