V Fidesu ocenjujeo, da je odlok nezakonit in neustaven, saj posega v ustavno in zakonsko urejeno pravico do stavke. Vlada je sprejela odlok, ki določa zdravniške storitve, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke Fides. Gre za storitve na katere so pacienti napoteni s stopnostjo zelo hitro, storitve za vse ranljive skupine, izdajo zdravniških potrdil in bolniških listov napotitve pacientov na nadaljnje zdravljenje in zagotavljanje informacij o zdravstvenem stanju zavarovancev v domovih za ostarele in zavodih ter druge pravice, storitve, potrebne za uveljavljanje pravic iz socialnih zavarovanj.
Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je odločil, da bo sledil mnenju sindikata Fides, ki pravi, da je vladni odlok o opravljanju zdravniške službe v času stavke neustaven in nezakonit. Pri tem bodo počakali odločitev sodišča. V ambulanti za voznike s posebnimi potrebami bodo tako še naprej obravnavali le paciente, ki so stari do 18 in nad 65 let.
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije pričakujejo, da bo ustavno sodišče zadevo obravnavalo prednostno in da bo do dokončne odločitve ustavilo izvajanje odloka. Poudarjajo, da odlok ne more predstavljati pravne podlage, na kateri bi lahko vlada določala obseg zdravniških storitev, ki sodijo v minimum delovnega procesa, saj je ta zelo jasno in konkretno določen v zakonu.
Golob: Vlada bo pri odloku vztrajala
Predsednik vlade Robert Golob je danes v državnem zboru dejal, da bo vlada pri odloku vztrajala in da bo določila iz odloka prenesla v interventni zakon. Ponovil je, da se Fides ne udeležuje pogajanj ter, da je pri stavki, ki tgraja že osem tednov, bolnike vzel za talce. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pa je v odzivu na napoved Fidesa glede zahteve za presojo ustavnosti odloka dejala, da vladni odlok o opravljanju zdravniške službe v času stavke do končne odločitve ustavnega sodišča velja. Vlada sicer pripravlja interventni zakon, ki bo vseboval enake ukrepe kot odlok.
Fides: Če bo treba, bomo šli v tožbe
Glavni stavkovni odbor Fidesa pa je sporočil, da bo v primeru kakršnega koli ukrepanja zoper stavkajoče na podlagi omenjenega odloka uporabil vsa pravna sredstva za zaščito interesov stavkajoči. To po njihovih navedbah vključuje tožbe, prijave na pristojne inšpektorate in po potrebi tudi podajanje kazenskih ovadb, so zapisali v sporočilu za javnost.
Na vprašanje, kako bo delo stavkajočih potekalo do odločitve ustavnega sodišča, je predsednik Fidesa Damjan Polh na izjavi za javnost odgovoril, da "še ni dobil poročil s terena", Fides pa da članstvu doslej ni poslal navodil, kako naj ravnajo glede vladnega odloka. Tudi na seji glavnega stavkovnega odbora so razpravljajo le o odloku "kot pravno-formalnem aktu", je pojasnil.
"V Fidesu poudarjamo, da so naše stavkovne aktivnosti izključno v interesu stabilnega javnega zdravstva in pacientov," sporočajo s Fidesa. Vlada je imela po njihovih navedbah dve leti časa za stabilizacijo situacije v javnem zdravstvu. "Ker tega zavestno ni storila, zdaj aktivno krati pravice pacientov in zdravnikov, na kar ne moremo pristati," so dodali.
Možnost mediacije z vladno stranjo
Po Polhovih besedah je glavni stavkovni odbor Fidesa danes razpravljal tudi o možnosti mediacije z vladno stranjo. Mediaciji so naklonjeni, če bo to pripeljalo do rešitve, do prekinitve stavke.
Na vprašanje glede možnosti preoblikovanja stavkovnih zahtev pa je Polh odgovoril, da za zdaj z vladne strani niso dobili nič oprijemljivega. Če bodo predlogi z vladne strani tehtni in če bodo zanje podana jamstva in zagotovila, da se bodo uresničili, za kar so do zdaj v sindikatu izgubili vse upanje, potem je možen kak korak naprej, je dejal.
"Niso finančne zahteve tiste, na katerih se lomijo kopja, ampak je cel sklop prepotrebnih ukrepov v zdravstvu, zato da nekako preprečimo zlom javnega zdravstvenega sistema, ki je slonel, saj veste, na plečih premnogih zdravnikov in premnogega nadurnega dela," je dodal predsednik zdravniškega sindikata.
Ko pa zagledam na ekranu polha, moram pretakniti na drug program sicer moram vsakokrat na bruhanje.
Spotoma naj FIDES še vpraša Ustavno sodišče, če je način stavke, ki so ga tokrat izbrali, v celoti ustaven!???
Kar naj gredo na Ustavno sodišče, da jim to obrazloži, da so človekove pravice in temeljne svoboščine prav tako lahko omejene in to samo s pravicami drugih in v primerih, ki jih določa ustava. Torej so tudi ustavne pravice kategorizirane… ...prikaži več in javni interes vedno prevlada nad zasebnim! To glede stavke jasno opredeljuje tudi 77. člen ustave: "Če to zahteva javna korist, se lahko pravica do stavke, upoštevajoč vrsto in naravo dejavnosti, z zakonom omeji"!!! In tu bo FIDES popušil po celi fronti!